Dow Jones ojačao je 0,17 posto, na 12.418 bodova, a S&P 500 indeks 0,02 posto, na 1.277 bodova. Nasdaq indeks oslabio je 0,01 posto, na 2.648 bodova.
Posljednjih mjeseci svako slabljenje eura, izazvano europskom dužničkom krizom, potiče i pad cijena dionica. No, jučer su, premda je tečaj eura oštro pao, zaronivši ponovno ispod razine od 1,30 dolara, indeks zadržali dobitke od prethodnoga dana. Analitičari to smatraju dobrim znakom.
„Posljednjih tjedana uočava se odvajanje američkog tržišta od zbivanja u Europi. Nismo sasvim izolirani, no sve je više dana kada euro pada, a cijene američkih dionica rastu. Ako gospodarstvo SAD-a nastavi rasti, bit će manje ranjivo na vanjske šokove“, kaže Jim Paulsen, direktor u fondu Wells Capital Management.
A na jačanje američkog gospodarstva ukazuje i jučer objavljeni podatak o rastu novih tvorničkih narudžbi u studenome za 1,8 posto, najviše od srpnja.
Pozitivno je na tržište utjecalo i izvješće o snažnom rastu prodaje automobila krajem prošle godine. Zbog toga je cijena dionice Forda porasla 1,5, a GM-a 0,5 posto.
Među dobitnicima je jučer bio i trgovački sektor, nakon podatka da je prodaja nakon božićnih blagdana porasla 5,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Zahvaljujući tome, dionica trgovačkog lanca Bed Bath & Beyond poskupila je 1,8, a Ross Storesa 0,7 posto. S&P indeks trgovačkog sektora ojačao je 0,8 posto.
Unatoč ohrabrujućim signalima, ulagači su i dalje vrlo oprezni, na što ukazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika su jučer zamijenile samo 6,2 milijarde dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 7,8 milijardi.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,55 posto, na 5.668 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,89 posto, na 6.111 bodova, a pariški CAC 1,59 posto, na 3.193 boda.