FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 20. siječnja 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

MILANO - Međunarodni monetarni fond (MMF) očekuje pad aktivnosti u gospodarstvu eurozone u ovoj godini od 0,5 posto i upozorava da napetosti proizišle iz dužničke krize eurozone prijete globalnom gospodarskom rastu, izvijestila je talijanska novinska agencija ANSA, pozivajući se na nacrt najnovijih MMF-vih prognoza. Time je očekivana stopa rasta za gospodarstvo 17-člane eurozone snižena za 1,6 postotnih bodova u odnosu na prijašnju procjenu, objavljenu u rujnu u sklopu MMF-ovih redovnih jesenjih Prognozi za svjetsko gospodarstvo. MMF će najnovije ažurirane prognoze za svjetsko gospodarstvo objaviti 24. siječnja. Kako javlja ANSA, za Njemačku u MMF-u prognoziraju rast od svega 0,3 posto u 2012., koji bi u 2013. trebao ubrzati na 1,5 posto. Za francusko gospodarstvo očekuju da će porasti za 0,2 posto u ovoj godini i za jedan posto u 2013. S druge strane, Italiju i Španjolsku očekuju dvije godine negativnog rasta. U MMF-u za globalno gospodarstvo predviđaju rast od 3,3 posto u ovoj godini i u visini 4,0 posto u idućoj godini, čime su ranije procjene snižene za 0,7 odnosno 0,5 postotnih bodova.

RIM/LONDON - Talijanske banke predvođene UniCreditom uzele su najviše, preko 50 milijardi eura izvanrednih trogodišnjih zajmova koje je Europska središnja banka (ECB) ponudila u prosincu, prenosi londonski Financial Times rezultate analize Morgana Stanleya. UniCredit je tako uzeo 12,5 milijardi eura tih zajmova, Banca Intesa Sanpaolo 12 milijardi eura i Monte dei Paschi di Siena je uzela 10 milijardi eura, prenosi FT nalaze Morgan Stanleyeve analize. Talijanske banke ukupno su time već podmirile 90 posto svojih potreba za financiranjem u 2012. Slijede španjolske banke, koje su ukupno uzele gotovo 25 milijardi eura i time pokrile trećinu ovogodišnjih potreba za financiranjem. Premda većina francuskih i njemačkih banaka nije objavila u kojim su iznosima sudjelovale u trogodišnjim zajmovima, vjeruje se da nisu premašile iznose talijanskih zajmova. Među ostalim većim korisnicima ECB-ovih zajmova nalaze se Royal Bank of Scotland, koja ih je uzela u iznosu od pet milijardi eura preko svoje nizozemske podružnice i tako podmirila četvrtinu svojih potreba za financiranjem u ovoj godini. Na prosinačkoj aukciji ECB-ovih zajmova s rokom vraćanja na tri godine više od 500 banaka se zadužilo za ukupno 489 milijardi eura. Druga po redu takva aukcija održat će se 28. veljače.

BEČ - Austrija je prvi puta u svojoj povijesti izdala 50-godišnje obveznice, izvijestila je u petak austrijska savezna financijska agencija. Aukcijom su prikupljene dvije milijarde eura, uz prinos od 3,837 posto. Za tri milijarde vrijedne austrijske obveznice s rokom dospijeća od 10 godina, izdane istoga dana, ulagači su od Austrije tražili kamate od 3,434 posto. Aukcija je organizirana nakon što je Austriji u prošlome tjednu agencija Standard & Poor's revidirala naniže najviši, trostruki AAA kreditni rejting. Kod agencija Fitch i Moody's Austrija i dalje ima vrhunski rejting. Uspjeh izdanja "svjedoči o austrijskoj snažnoj vjerodostojnosti kada su u pitanju krediti", zaključila je čelnica agencije Marta Oberndorfer. Ukupno 62 posto novoizdanih austrijskih obveznica kupili su upravo njemački kupci.

HONG KONG - Kineska industrijska proizvodnja smanjila se se u siječnju treći mjesec zaredom, pokazali su podaci, što navodi analitičare na zaključak o dodatnom usporavanju rasta drugog po veličini gospodarstva u svijetu. Preliminarni indeks menadžera nabave koji izrađuje britanski bankovni div HSBC neznatno je porastao u siječnju, na 48,8 bodova, sa 48,7 bodova koliko je iznosio u prosincu. Vrijednosti iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti, a one niže na njihov pad. "Treći uzastopni mjesec u kojom je vrijednost indeksa za industrijski sektor niža od 50 bodova naznačuje da će rast vjerojatno dodatno usporiti", konstatirao je u službenom priopćenju glavni HSBC-ov ekonomist za Kinu Qu Hongbin. Kinesko je gospodarstvo u četvrtom tromjesečju poraslo za 8,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Švicarska banka UBS procjenjuje da bi u prva tri ovogodišnja mjeseca rast mogao dodatno usporiti, ispod 8,0 posto.

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina će se tijekom 2012. godine suočiti s krajnje negativnim gospodarskim stanjem, jer su nestali svi pokazatelji blagog oporavka zabilježeni u prehodnim godinama, ocjena je analitičara Raiffesien banke BiH koju prenose tamošnji mediji. Makroekonomska analiza odjela za istraživanja Raiffesien banke temelji se na procjeni kako će u BiH realni gospodarski rast tijekom godine biti nula posto, a na stanje će bitno utjecati i recesija u državama koja su ključna izvozna tržišta za bosanskohercegovačke proizvode poput Njemačke, Italije, Austrije, Slovenije, ali i Hrvatske. Analiza predviđa da će, osim industrije, stagnacija zahvatiti i građevinarstvo, turizam te prijevoz. Očekuje se i da će ukupno stanje imati značajnog odraza i na financijski sektor. Analitičari banke Raiffesien posebno dramatičnim ocjenjuju trendove na tržištu rada u BiH upozoravajući da, prema posljednjim statističkim podacima, stopa nezaposlenosti u toj zemlji iznosi 43,3 posto.

VARŠAVA - Poljska očekuje da će njezina državna poduzeća dati značajan doprinos razvoju sektora vađenja plina iz škriljca kako bi se prvi rezultati u tom procesu vidjeli u 2014., kazao je ministar financija Mikolaj Budzanowski. "Iduće dvije godine bit će nesumnjivo razdoblje ogromnog angažmana naših poduzeća (u traganju za plinom u naslagama škriljca), ponajprije PGNiG-a, PKN Orlena i Lotosa", kazao je Budzanowski u četvrtak na jednom seminaru. "Realno planiramo prvo vađenje plina iz škriljca, u manjim razmjerima, u 2014., najkasnije 2015.", dodao je. Novoimenovani poljski ministar financija kazao je u četvrtak da očekuje da će državna poduzeća provesti najmanje 12 bušenja godišnje i potom na bušotinama izvesti 12 postupaka frakinga kako bi se ubrzala i pojačala vađenje.

MILANO - Organizirani kriminal u Italiji kontrolira poljoprivredu i promet prehrambenim proizvodima u ukupnoj vrijednosti od 12,5 milijardi eura godišnje, što predstavlja 5,6 posto ukupnih poslova organiziranog kriminala u Italiji, pokazali su rezultati parlamentarne istrage objavljeni u četvrtak. Organizirani kriminal proširio je svoje djelatnosti na čitavu prehrambenu industriju od otkupa zemljišta za proizvodnju hrane, preko uzgoja kultura do prijevoza do potrošača, priopćilo je najveće talijansko udruženje farmera Coldiretti u izjavi. Kriminalne skupine često određuju otkupne cijene poljoprivrednicima, kao i maloprodajne cijene u svoju korist, time što umanjuju ono što se plaća proizvođačima za njihove proizvode i podižu cijene u maloprodaji, kaže Coldiretti. Na temelju njihove prijave parlament je pokrenuo istragu. Procjenjuje se da je ukupna vrijednost talijanske poljoprivredne i prehrambene industrije oko 300 milijarda eura godišnje.

STOCKHOLM - Švedski proizvođač namještaja Ikea izvijestio je o snažnom skoku neto dobiti u 2011. zahvaljujući rastu prodaje i povećanju udjela na većini tržišta. Ikea je pritom najavila velika ulaganja u tekućoj fiskalnoj godini. Za 2011. objavila je da mu je neto dobit u prošloj fiskalnoj godini, od rujna 2010. do kolovoza 2011., porasla 10,3 posto, na 2,97 milijardi eura. Prihodi od prodaje na svjetskoj su se razini povisili 6,9 posto, na 24,7 milijardi eura, izvijestila je Ikea, dodajući da je "prodaja porasla u gotovo svim zemljama, a najveći rast imala je Rusija, Kina i Poljska". "Povećali smo udjele na manje-više svim tržištima", rekao je izvršni direktor Mikael Ohlsson u priopćenju. "Unatoč poskupljenju mnogih sirovina smanjili smo cijene za naše kupce za 2,6 posto i istodobno poboljšali kvalitetu naših proizvoda", kazao je Ohlsson. Kompanija zapravo tako dobro posluje da u 2012. planiramo ulaganja u visini tri milijarde eura "u trgovine, tvornice i prodajne centre, ali i u širenje naših farmi vjetroelektrana i solarnih izvora energije", rekao je financijski direktor Soeren Hansen.

SAN FRANCISCO - Američki softverski div Google izvijestio je da su mu prihodi u četvrtom tromjesečju porasli 27 posto, što ipak nije zadovoljilo tržišta pa je njegova dionica potonula. Googleovi su prihodi u prošlom tromjesečju iznosili 10,6 milijardi dolara. Neto dobit uvećana je za 6,4 posto, na 2,7 milijardi dolara. "Google je sjajnu godinu završio zaista snažnim tromjesečjem", izjavio je izvršni direktor Larry Page. "Jako sam zadovoljan rastom Androida, Gmaila i Google+ koji sada ima 90 milijuna korisnika diljem svijeta, više nego dvostruko iznad onoga što sam najavio prije samo tri mjeseca", kazao je. Analitičari ipak nisu bili tako impresionirani. Za cijelu prošlu godinu Google je izvijestio o 29-postotnom rastu prihoda, na 37,9 milijardi dolara, i 14 posto višoj neto dobiti, od 9,7 milijardi dolara.

DETROIT - Američki automobilski div General Motors ponovo je osvojio poziciju najvećeg proizvođača vozila u svijetu, što je dramatičan zaokret budući da je prije samo dvije godine balansirao na rubu stečaja. U prošloj godini GM je prodao više od devet milijuna vozila, 7,6 posto više nego u prethodnoj godini. U japanskoj Toyoti, koja je 2008. GM-u preotela vodeću poziciju, očekuju da će podaci za 2011. pokazati 7,9 milijuna prodanih vozila. GM je 2009. završio stečajni postupak nakon 52 milijarde dolara pomoći države, na temelju koje ministarstvo financija još ima u vlasništvu više od 30 posto GM-ovih redovnih dionica. Poduzeće se u međuvremenu fokusiralo na povećanje udjela na nekim od tržišta koja bilježe najveće stope rasta u svijetu, poput Kine i Indije. Prošlog tjedna GM je objavio da je prodaja njegovih i vozila njegovih partnera u Kini u 2011. porasla za 8,3 posto, na rekordnih 2,5 milijuna.

LONDON - Cijene sirove nafte stabilizirale su se u petak na londonskom tržištu iznad razine od 111 dolara po barelu zahvaljujući novoj nadi u rješenje grčke krize i očekivanju novih sankcija Iranu. Time su donekle prigušeni strahovi u vezi s potražnjom u uvjetima slabljenja gospodarskog rasta. Tako je cijena barela na londonskom tržištu bila niža 46 centi i iznosila 111,09 dolara. Na američkom tržištu barel se prodavao po 95 centi nižoj cijeni od 99,44 dolara. U četvrtak su cijene nafte pale pod pritiskom strahovanja od slabe potražnje u uvjetima posustajanja rasta u gospodarstvima širom svijeta. Tako je međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila da potražnja za naftom pada prvi puta od svjetske gospodarske krize i u posljednja tri mjeseca prošle godine smanjila se za 300 tisuća barela dnevno, na 89,5 milijuna barela dnevno. U Europi je posrnuli švicarski prerađivač nafte Petroplus zbog izražene neizvjesnosti u vezi s potražnjom u petak upozorio da bi mogao zatvoriti tri od svojih pet rafinerija. U takvom je okruženju pad cijena nafte zakočio nastavak razgovora o grčkom dugu. Obnovljeni optimizam u vezi s budućnošću eurozone pomogao je stabilizirati cijene nafte.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros dosegnule nove najviše razine u dva mjeseca, dok se tečaj eura probio iznad 1,29 dolara, jer su ulagače ohrabrile naznake jačanja američkog gospodarstva i ublažavanja europske dužničke krize. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 1,5 posto, a više od 1 posto porastao je i južnokorejski indeks Kospi. Cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Singapuru i Šangaju porasle su između 0,5 i 0,9 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u plusu 0,7 posto, dosegnuvši novu najvišu razinu u dva mjeseca. Od početka godine taj je indeks osvojio 7 posto. Bolji nego se očekivalo kvartalni poslovni rezultati američkih banaka i kompanija oraspoložili su azijske ulagače jer ukazuju na jačanje gospodarstva SAD-a, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija. Ulagače su oraspoložile i uspješne aukcije obveznica članica eurozone.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica porasle treći dan zaredom, zahvaljujući boljim nego se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima banaka i kompanija te vijestima o poboljšanju na američkom tržištu rada. Dow Jones indeks ojačao je 45 bodova, ili 0,36 posto, na 12.623 boda, dok je S&P 500 porastao 0,49 posto, na 1.314 bodova, a Nasdaq indeks 0,67 posto, na 2.788 bodova. Uspon S&P 500 indeksa na novu najvišu razinu u posljednjih pet mjeseci potaknuli su bolji nego što se očekivalo tromjesečni poslovni rezultati Morgan Stanleya i Bank of America. U protekla tri tjedna S&P indeks tog sektora skočio je 8,1 posto, dok je S&P 500 istodobno ojačao 4,5 posto. Od 10 sektora S&P indeksa jučer je na vrijednosti dobilo njih devet. Pale su samo cijene dionica u uslužnom sektoru. Obujam trgovanja bio je veći od prosjeka. N

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙