FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 27. prosinca 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

BERLIN - Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble ocijenio je u intervjuu za Bild am Sonntag da financijska tržišta u 2012. neće doživjeti krah te da se situaciju može svladati. "Mislim da se situaciju može svladati. Postoji velika odlučnost država članica EU-a da održe situaciju stabilnom", rekao je. "Bit će još nekih iznenađenja i potresa, ali u poziciji smo da ih svladamo. Savjetujem nešto više smirenosti", dodao je. Schaeuble je izrazio uvjerenost da će investitori povratiti povjerenje u eurozonu. "Europa je jedna od gospodarski najsnažnijih regija na svijetu i ulagači žele da njihov uloženi novac donosi profit", rekao je.

MOSKVA - Ruski bruto domaći proizvod (BDP) u studenome je porastao za 5,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, izvijestili su iz ruskog ministarstva gospodarstva. U prvih 11 mjeseci ove godine gospodarske aktivnosti u Rusiji porasle su za 4,4 posto u usporedbi s istim razdobljem u 2010. godini, izjavila je u ponedjeljak ruska ministrica gospodarstva Elvira Nabiulina. Na mjesečnoj je razini, BDP u studenome uvećan 0,3 posto. Procjenjuje se da će u cijeloj 2011. godini rusko gospodarstvo vjerojatno pokazati rast u rasponu između 4,2 i 4,5 posto.

ANKARA - Turska i Azerbajdžan potpisali su u ponedjeljak u Ankari sporazum o skorom početku gradnje plinovoda koji će azerbajdžanski plin, preko turskog teritorija, prenositi do europskih tržišta. Sporazum su potpisali turski ministar energetike Taner Yildiz i njegov azerbajdžanski kolega Natik Aliev. Sporazum predviđa gradnju plinovoda TransAnadolija, vrijednog pet milijardi američkih dolara, koji bi trebao biti dovršen 2017. Plinovod će prenositi oko 16 milijardi prostornih metara plina, od čega će šest milijardi biti namijenjeno Turskoj. Azerbajdžanska javna kompanija Socar i turski Botas kao i turska naftna kompanija TPAO postali su tim sporazumom prvi partneri u konzorciju kojem bi se mogle pridružiti i druge strane kompanije, navodi Anadolija.

PEKING - Kineske vlasti su za prvu polovinu iduće godine utvrdile izvoznu kvotu za rijetke metale na 10.546 tona, objavilo je kinesko ministarstvo trgovine. Vlada je objavila da će izvoznicima biti dopušteno prodati 10.546 tona rijetkih metala u prvoj polovici 2012. godine, što je za 27 posto manje u usporedbi s kvotom za isto razdoblje 2011. Ministarstvo je priopćilo da će ukupne izvozne kvote za cijelu 2012. ostati nepromijenjene u odnosu na 2011." kako bi se zajamčilo podmirenje potražnje na međunarodnom tržištu, a opskrba rijetkim metalima zadržala u osnovi stabilnom". Izvozna kvota za cijelu 2011. iznosila je 30.184 tona. Kina čini više od 95 posto svjetske proizvodnje 17 rijetkih metala koji se koriste u elektroničkoj i obrambenoj industriji, te industriji obnovljivih izvora energije.

ATENA - Grčke trgovine zabilježile su najslabiju predbožićnu prodaju u posljednjih nekoliko desetljeća, uz pad prometa u maloprodaji za 30 posto u usporedbi s istim razdobljem lani, uslijed poljuljanog povjerenja potrošača u gospodarskoj krizi, izvijestila je tamošnja udruga malotrgovaca ESEE. "Devedest posto Grka manje je darežljivo, no to nije pitanje izbora već nužde", izvijestili su iz ESEE-a. Oštar pad prodaje zabilježen je unatoč velikim popustima trgovaca u predbožićnoj kupnji. Promet u trgovinama odjevnih predmeta i obuće pao je za 40 posto, elektronske robe za 30 posto, a u onima hrane i pića za 15 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavio je ESEE.

BRUXELLES - Belgija, jedna od najzduženijih država eurozone s nedavno sniženim kreditnim rejtingom, namjerava u 2012. dobar dio svojih potreba za financiranjem podmiriti posudbom od vlastitih građana. Belgijska agencija za državni dug u sljedećoj godini namjerava u četiri navrata ponuditi građanima trezorske zapise vrijedne šest milijarda eura. Osim toga, Belgija 2012. namjerava izdati državne obveznice vrijedne 26 milijarda eura. Dužnosnik agencije za državni dug Jean Deboutte ističe da se Belgija, suočena s mogućim povećanjem kamata, može osloniti na štednju građana koji, po procjenama, na svojim štednim računima u bankama imaju oko 200 milijardi eura. Belgijski javni dug iznosi oko 350 milijarda eura, što je nešto ispod 100 posto bruto domaćeg proizvoda.

MOSTAR - Brojni kupci iz Hrvatske i Srbije sve više kupuju kućne potrepštine, ali i bijelu tehniku i gorivo u Bosni i Hercegovini zbog nižih cijena. "Na blagajnama se mogu vidjeti mnogi kupci iz Srbije, kojima je, kako kažu, isplativije potrošiti svoj novac ovdje. Na sve proizvode, osim visokotarifnih artikala, kao što su cigarete, alkohol i kava, dobijaju i povrat PDV-a pa tako za manje novca mogu kupiti više namirnica", kazao je direktor Robne kuće "Fis" u Bijeljini Zdravko Đurić.

TOKIO/SEUL - Južnokorejski proizvođač elektronike Samsung Electronics odlučio je za 940 milijuna dolara otkupiti udio Sonyja od gotovo 50 posto u njihovom zajedničkom ulaganju vezanom za ekrane koji se temelje na tehnologiji s tekućim kristalima (LCD). Taj je potez uslijedio nakon što je japanski Sony preustrojio svoje poslovanje s televizorima koje u zadnjih sedam godina stvara gubitke. "Prema sporazumu, Samsung će kupiti sve Sonyjeve dionice u zajedničkoj kompaniji S-LCD Corporation, čime će ona postati puno vlasništvo Samsunga", priopćio je u ponedjeljak Samsung Electronics. "Kako bi odgovorile na takve izazovne uvjete i ojačale tržišnu konkurentnost, dvije su kompanije dogovorile prijelaz na novi oblik poslovnog saveza vezanog za LCD panele“, objavio je Samsung.

LONDON - Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima, poduprte strahovima zbog poremećaja opskrbe iz Sirije i preko najprometnijeg za prijevoz nafte Hormuškog tjesnaca zbog iranskih vojnih vježbi, a ograničavale su ih bojazni u vezi eurozone. Barel sirove nafte na londonskom tržištu poskupio je za 35 centi, na 108,31 dolar. Na američkom tržištu bio je u plusu 28 centi i njime se trgovalo po 99,96 dolara. "Godina 2011. bit će zapamćena i kao godina šokova u opskrbi nafte", napisali su analitičari JBC Energya u bilješci. "I dok je brži od očekivanog povratak libijske proizvodnje pridonio općem stajalištu da će opskrba u 2012. biti dostatna, mi smatramo da to ne mora biti slučaj. Jačanje nasilja u Iraku predstavlja ozbiljan razlog za zabrinutost, a nepredvidiv čimbenik je i Iran ", dodali su. Iran je u subotu počeo 10-dnevne pomorske vojne vježbe u Hormuškom tjesnacu, potaknuvši zabrinutost o mogućem zatvaranju strateški najvažnijeg svjetskog morskog puta za prijevoz nafte u slučaju izbijanja vojnog sukoba Teherana i Zapada. Sirijske vlasti u subotu su izvijestile da je proizvodnja njihove nafte smanjena za trećinu zbog međunarodnih sankcija uvedenih toj zemlji. Daljnji rast cijena nafte ograničila je zabrinutost da bi dužnička kriza u eurozoni mogla imati šire posljedice.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, uz mršav obujam, jer ulagači s oprezom očekuju početak trgovanja na Wall Streetu nakon produženog vikenda. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks jutros oslabio 0,4 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Šangaju i Južnoj Koreji kliznule između 0,1 i 0,4 posto. U Hong Kongu i Australiji danas se zbog blagdana ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 0,3 posto. U odnosu na početak godine, taj je indeks trenutačno u minusu oko 17 posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu se prošloga tjedna S&P 500 indeks probio u pozitivno područje u odnosu na početak godine, a posljednji tjedan trgovanja u 2011. pokazat će može li se uspon cijena dionica nastaviti i na početku 2012. Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 3,6 posto, na 12.294 boda, dok je S&P 500 porastao 3,7 posto, na 1.265 bodova, a Nasdaq indeks 2,5 posto, na 2.618 bodova. Zahvaljujući podacima koji ukazuju na jačanje američkog gospodarstva, prošloga je tjedna S&P 500 indeks porastao četiri dana zaredom, probivši se u petak iznad 200-dnevnog pomičnog prosjeka. Probio se i u pozitivno područje u odnosu na početak godine, pa je sada na dobitku od 0,6 posto. No obujam trgovanja bio je mršav jer europska dužnička kriza zabrinjava ulagače i pritišće tržište. Zbog toga mnogi ne očekuju uobičajeni 'uspon Djeda Mraza', sezonski rast cijena dionica u posljednjih pet trgovinskih dana godine i dva prva dana iduće godine.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙