Ta tvrtka od 2005. djeluje u fiksnoj telefoniji, a nedavno je dobila nacionalnu dozvolu za pružanje usluga širokopojasnog bežićnog pristupa u radiofrekvencijskom spektru 3,5 GHz.
Tu dozvolu Novi-Net je od Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) dobio krajem prošlog mjeseca na rok od osam godina, za što nisu morali platiti jednokratnu naknadu nego će plaćati godišnju naknadu za korištenje spektra, kazao je osnivač i predsjednik Uprave te tvrtke Karlo Vlah.
Za prvu fazu gradnje mreže već su naručili opremu u vrijednosti 4,8 milijuna američkih dolara. U vezi ostalih i budućih ulaganja Vlah je samo kratko kazao da će biti veća od ovog, jer im je u planu mrežom i 'stotinama baznih stanica' u idućih nekoliko godina pokriti cijelu Hrvatsku za što imaju i dozvolu. Pritom će koristiti najmodernije bežićne tehnologije odnosno novi standard WiMAX-a.
Sadašnji broj od 14 zaposlenih planiraju povećati na njih najmanje stotinu, dok je za usluge i cijene Vlah najavio da će sve biti upakirane u tzv. flat tarife koje neće biti skuplje od 100 do 150 kuna. Smatraju i da su sadašnje cijene paketa usluga fiksnog telefoniranja i interneta u Hrvatskoj previsoke, kao i da bi država te najveći operator Hrvatski Telekom (HT) trebali više učiniti po pitanju nižeg najma telekom infrastrukture.
U cijelom poslu partner, ulagač i dobavljač opreme je kineska korporacija ZTE, kojoj je to ujedno i prvi posao na hrvatskom tržištu.
Iza svega stoji i američka kompanija VelaTel, koja je prije nekoliko dana preuzela 75 postotni udjel holdinga Herlong Investment Ltd. (registriranog na Cipru) koji je većinski vlasnik tvrtke Novi-Net i crnogorske tvrtke Montenegro Connect.