"Ono ružno ostaje iza nas, kao što iza nas ostavljamo rat i sve strahote koje je donio sa sobom", rekao je Džakula u Novinarskom domu, dodavši da je ta udruga za zaštitu ljudskih i prava nacionalnih manjina prvih ratnih godina pokušavala formulirati stav Srba koji su željeli demokratsku i građansku Hrvatsku.
Nakon rata SDF je, kazao je Džakula, radio na povratku i reintegraciji izbjeglica, pružao besplatnu pravnu pomoć, dijelio humanitarnu pomoć i organizirao zdravstvenu zaštitu. Ta je udruga, napomenuo je, izradila i studiju o položaju Srba u Hrvatskoj te podnosila ustavne tužbe, uključujući i posljednje tri zbog neregularnosti izbornog procesa i stvaranja monopola u srpskoj zajednici, koje je Ustavni sud uvažio.
SDF će, obećao je čelnik te udruge, i dalje nezavisno raditi na zaštiti ljudskih prava, građanskoj ravnopravnosti i jačanju civilnog društva i vladavine prava. Džakula je istaknuo da kao važnu osnovu optimizma vidi dobru suradnju hrvatskog predsjednika Ive Josipovića i srpskog predsjednika Borisa Tadića.
Izaslanica hrvatskog predsjednika Zrinka Vrabec Mojzeš rekla je da je prije 20 godina trebalo imati hrabrosti i razuma da se krene u osnivanje udruge s pokušajem sprječavanja sukoba. Dodala je da je bogatstvo raznolikosti temelj Europske unije u koju će ući sve zemlje regije.
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer rekao je da su nas dosadašnja iskustva uvjerila kako se samo cjelovitom integracijom svih u društveni život i uvažavanjem nacionalnog identiteta mogu stvoriti uvjeti za trajno ostvarivanje interesa većinskog hrvatskog naroda i nacionalnih manjina.
Napomenuo je da su stvoreni uvjeti za očuvanje kulture, vjere, jezika i pisma manjina, ali predstoji još posao ostvarivanja prava na zapošljavanje, školovanje i medije.
Skup su pozdravili predstavnik zagrebačkog gradonačelnika Miro Laco i srpski veleposlanik u Hrvatskoj Stanimir Vukićević.