FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Euro oslabio prema dolaru, rastu zabrinutosti o dužničkoj krizi

Autor: vmom
LONDON/NEW YORK, 12. prosinca 2011. (Hina/Reuters) - Euro je oslabio u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema dolaru i vjerojatno će ostati pod pritiskom budući da su razočarani ulagači ponovno krenuli u prodaje talijanskih i obveznica drugih zemalja nakon prošlotjednog summita EU-a čiji je cilj bio okončati dvogodišnju krizu u eurozoni.

Tako je euro oslabio prema dolaru oko jedan posto, na 1,3243 dolara. Prema britanskoj funti spustio se na najnižu razinu od ožujka i njime se trgovalo po 84,845 penija, dok prema franku nije zabilježio veće promjene i stoji 1,2350 franaka.

Dolar je ojačao i prema švicarskom franku gotovo jedan posto i njime se trgovalo po 93,21 centima. Bio je u plusu i prema jenu, za oko 0,4 posto, i stoji 77,91 jen.

Članice EU-a, uz izuzetak Britanije, odlučile su u prošli petak uvesti stroga proračunska pravila za eurozonu i omogućiti 200 milijardi eura bilateralnih zajmova Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) kao odgovor na krizu.

Euro je sada gotovo sedam posto slabiji u odnosu na najvišu razinu zabilježenu u listopadu i oko 11 posto u usporedbi s najvišim razinama u cijeloj 2011. od gotovo 1,5 dolara, koliko je dosegnuo početkom svibnja.

"Oslabio je optimizam prema euru nakon završetka prošlotjednog summita EU-a. Ulagači traže jače reakcije a, što je važnije, Europska središnja banka odbila je značajnije intenzivirati svoje kupovine obveznica", kazao je valutni strateg UBS-a Beat Siegenthaler.

Na tržištu su evidentirane ECB-ove kupovine talijanskih obveznica s kraćim rokovima otplate, no to nije bilo dovoljno da se uvjeri ulagače da je središnja banka spremna značajnije povećati kupovine iznad objavljenog tjednog limita u visini 20 milijardi eura.

Iako će bilateralni zajmovi MMF-u osnažiti resurse tog zajmodavca da pomogne posrnulim državama, veličina fonda za spas eurozone i dalje se smatra nedostatnom da bi se osnovna gospodarstva zaštitila od krize. Štoviše, analitičari su mišljenja da čak i ako se stabiliziraju prinosi na državne obveznice, Europi vjerojatno predstoji recesija. Ovotjedna objava indeksa menadžera nabave trebala bi pokazati pad aktivnosti u tamošnjim sektorima proizvodnje i usluga.

(Hina) xvmo ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙