SSSH u pismu Milanoviću obnavlja svoju inicijativu za osnivanjem posebnog Ministarstva rada i socijalne politike koju je prethodnoj Vladi dostavljao tri puta tijekom dva mandata - nakon izbora 2003. kada je ukinuto dotadašnje Ministarstvo rada i socijalne skrbi, nakon izbora 2007., te posljednji puta 2009. kao inicijativu za izdvajanje područja rada iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva bilo je zatrpano velikim brojem problema koje je nužno rješavati u kratkom roku, te je resor rada bio "zagušen" i zapostavljen, ističe SSSH. S vremenom je postalo jasno da čelne osobe toga ministarstva ne mogu u jednakoj mjeri i s istim intenzitetom, predanošću i efikasnošću posvećivati se svim resorima u okviru takvog mega-ministarstva.
SSSH podsjeća da je Europska komisija u svim izvješćima o napretku RH u pristupanju EU kontinuirano jasno naglašavala da u Hrvatskoj treba znatno ojačati kapacitete radne administracije. Činjenica je da je u Upravi za rad Ministarstva zaposlen nedostatan broj ljudi, koji ne može pratiti stanje i trendove u području radnih odnosa i tržištu rada u Hrvatskoj, niti izraditi i kvalitetno pratiti statističke pokazatelje u području radnih odnosa i kolektivnog pregovaranja, stoji u pismu.