Dow Jones indeks ojačao je 0,84 posto, na 12.170 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,17 posto, na 1.275 bodova, a Nasdaq indeks 1,20 posto, na 2.727 bodova.
Vlada premijera Berlusconija dobila je jučer ključno glasovanje o proračunu nakon što se oporba suzdržala od izjašnjavanja, ali je izgubila apsolutnu većinu u donjem domu parlamenta. Zbog toga je Berlusconi najavio ostavku nakon što parlament usvoji ostale proračunske mjere i ključne reforme obećane Europskoj uniji.
To je pozitivno utjecalo na tržište, jer ulagači smatraju da je Berlusconi glavna prepreka provođenju reformi koje su nužne kako bi Italija izbjegla dužničku krizu. Nakon njega bi, nadaju se ulagači, na čelo države mogao doći netko tko će biti agresivniji u rješavanju dužničkih problema Italije.
Zahvaljujući tome, u svih 10 sektora S&P 500 indeksa cijene su dionica jučer porasle, a najviše je, 1,9 posto, skočio indeks financijskog sektora, koji ponajviše ovisi o vijestima o europskoj dužničkoj krizi.
Unatoč rastu cijena dionica, mnogi analitičari smatraju da će se i idućih dana trgovati nesigurno.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo oko 7 milijardi dionica, dok je lani dnevni prosjek iznosio 8,47 milijardi.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE ojačao je 1,03 posto, na 5.567 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,55 posto, na 5.961 bod, a pariški CAC 1,28 posto, na 3.143 boda.