ZAGREB - Vladina investicijska konferencija "Invest in Croatia" ispunila je sve ciljeve, ocijenio je potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Milošević na zatvaranju konferencije. Vlada je poslala jasnu poruku investitorima da su u Hrvatsku dobrodošli, a dobili smo i jasnu poruku ulagača koji su već u Hrvatskoj da će nastaviti s ulaganjima te najave novih ulaganja. Investitori su zatražili ubrzavanje i pojednostavljenje administrativnih procedura i jednak tretman sa domaćim ulagačima, rekao je Milošević ističući da im Vlada jamči jednak tretman, a na uklanjanju prepreka za ulaganja intenzivno radi. Hrvatska je, kazao je, tijekom dva dana konferencije dobila jasnu potvrdu vrijednosti svog zemljopisnog položaja te potporu za razvoj ulagačkih projekata u turizam, infrastrukturu, energetiku i industriju, a nije izostala ni pozitivna reakcija predstavnika iseljeništva. Dvodnevnu konferenciju "Invest in Croatia" organizirala je Vlada uz potporu Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske udruge poslodavaca. Više stotina sudionika moglo je čuti panel rasprave o ubrzavanju gospodarskog rasta kroz ulaganja, investicijama dijaspore u Hrvatsku, kao i četiri panela o ulaganjima u energetiku, infrastrukturu, turizam i visoku tehnologiju.
ZAGREB - Investicije dolaze u zemlje s najboljim politikama za njihovo privlačenje, što znači da ulaganje u neku zemlju ovisi prvenstveno o njezinoj vladi, istaknuto je na današnjim panel diskusijama održanim drugog dana Međunarodnog investicijskog foruma "Invest in Croatia". Poslovni ljudi iz raznih europskih i svjetskih kompanija poručili su hrvatskoj Vladi da treba skratiti i pojednostaviti postupke za dobivanje potrebne dokumentacije te investitorima osigurati jasnu i poštenu proceduru, a kao povoljnu okolnost za privlačenje ulaganja naveli skoro pristupanje Hrvatske Europskoj uniji. Viši direktor iz investicijske banke Macquarie Mark Dooley ustvrdio je kako je za njega ključni argument za investiranje u Hrvatsku bio očekivani ulazak u EU. Predsjednik Uprave filipinske tvrtke za kontejnerski promet ICTSI Enrique Razon ocijenio je kako je njihovo ulaganje u kontejnerski terminal u riječkoj luci bilo jedno od boljih iskustava u privatizaciji. Direktor njemačke energetske tvrtke RWE East Karl Kraus, koja je gradila TE Plomin II, a sudjeluje u priprema za izgradnju TE Plomin III, upozorio je na prespori postupak i administrativne prepreke.
ZAGREB - Za povećanje i jaču isplativost investicija u hrvatskom turizmu potrebno je prije svega produljiti sezonu sa sadašnjih tri do četiri na šest do sedam mjeseci godišnje te odrediti jasnu strategiju što se od turizma želi za idućih 20 godina, istaknulo je nekoliko investitora u hrvatskom turizmu na današnjem panelu "Turizam-korak više" u sklopu Međunarodnog investicijskog foruma "Invest in Croatia 2011". Četiri čelna čovjeka stranih tvrtki, koje su već uložile i planiraju još ulagati u hrvatski turizam, poručili su Vladi i da za jače investiranje u turizam mora jasno odrediti planove razvoja te da oni žele i moraju biti u tim planovima. Riječ je o glavnim izvršnim direktorima turskog Dogus Holdinga, investicijskog fonda iO Adria, austrijskog Falkensteinera te predsjedniku Uprave turskog hotelskog lanca Rixos. Najavljujući da planiraju ulaganje u hotele i marine za megajahte na području Šibensko-kninske županije, Husnu Akhan iz turskog Dogus Holdinga kazao je da Hrvatska s obzirom na potencijale može udvostručiti broj sadašnjih 50-ak marina i dobiti turiste-nautičare veće platežne moći. Kazali su da i žele dalje ulagati u Hrvatskoj, ali bi bili zadovoljniji da se investitori više potiču i više uključuju u planove.
ZAGREB - Hrvatska banka za obnovu i razvitak u prvih je devet mjeseci ove godine odobrila više od 1.200 kredita u iznosu od 5,2 milijardi kuna, a olakšavanjem uvjeta, odnosno produljenjem počeka i roka otplate te smanjenjem kamatnih stopa po pojedinim programima gospodarstvenicima želi olakšati poslovanje i pridonijeti rastu i razvoju gospodarstva, istaknuo je na današnjoj konferenciji za novinare u HBOR-u. Tako je u nekoliko najvažnijih programa poček produljen za godinu dana, a rok otplate za dvije godine. Po programima gospodarstvo te malo i srednje poduzetništvo poček je produljen s dvije na tri godine, a rok otplate s 10 na 12 godina, po programima zaštita okoliša, poljoprivreda i ujednačen razvoj, otoci i početnici poček je također produljen s dvije na tri godine, a rok otplate sa 12 na 14 godina. Po programu turizam poček je produljen s dvije na četiri godine, a rok otplate s 15 na 17 godina. HBOR je kamatne stope snizio na četiri posto godišnje po programima zaštite okoliša i infrastruktura, a po programu pronalasci na dva i četiri posto.
ZAGREB - Promet hrvatske industrije u kolovozu je na mjesečnoj razini pao za 4,1 posto, a na godišnjoj razini za 5 posto, dok su nove narudžbe u odnosu na srpanj smanjene za 11,5 posto, ali su u odnosu na kolovoz prošle godine porasle za 19,9 posto, objavio je danas Državni zavod za statistiku. Ukupni desezonirani promet industrije u kolovozu je u usporedbi sa srpnjem pao za 4,1 posto, pri čemu je na domaćem tržištu zabilježen pad za 3,2 posto, a na stranom za 29,2 posto. U odnosu na kolovoz prošle godine promet industrije je u ovogodišnjem kolovozu, kalendarski prilagođen, pao za 5 posto. Prema tržištima, promet je na domaćem tržištu u kolovozu na godišnjoj razini pao za 17,1 posto, a na stranom tržištu za 5,4 posto. Prerađivačka industrija, koja radi na temelju narudžbi, u kolovozu ove u odnosu na isti mjesec prošle godine bilježi rast narudžbi za 19,9 posto, pri čemu su narudžbe s domaćeg tržišta porasle za 14,2 posto, a sa stranih za više od 200 posto. U prvih osam mjeseci ove u odnosu na isto lanjsko razdoblje narudžbe su porasle za 20,3 posto.
ZAGREB - U hrvatskim zračnim lukama tijekom prvih devet mjeseci ove godine ostvaren je promet od 4,78 milijuna putnika, što je 9,8 posto više u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, a robe je prevezeno 3,5 posto manje, odnosno 6,99 tisuća tona, objavila je Agencija za civilno zrakoplovstvo. Najviše putnika i robe u prvih devet mjeseci bilo je u Zračnoj luci Zagreb, 1,8 milijuna putnika i 6,1 tisuća tona robe. Broj putnika pritom je povećan za 13,9 posto, a robe je prevezeno 4,2 posto manje. Po putničkom prometu slijedi Zračna luka Dubrovnik sa 1,18 milijuna putnika, što je rast za 7,1 posto. Zračna luka Split na trećem je mjestu po broju prevezenih putnika, kroz tu zračnu luku prošlo je 1,13 milijuna putnika uz porast za 7,4 posto. Prema podacima za rujan, u hrvatskim zračnim lukama u tom je mjesecu bilo 738.624 putnika, što je 8,8 posto više u odnosu na rujan prošle godine. Prevezeno je 887,3 tona robe ili 31,6 posto više nego u istom mjesecu lani.
ZAGREB - Pad dioničkih indeksa Zagrebačke burze, drugi dan zaredom, i svega dvije dionice s milijunskim prometom obilježja su današnjeg trgovanja na Zagrebačkoj burzi. Crobex je ponovo pao ispod razine od 1.800 bodova, na kojoj je bio prošli utorak, danas je smanjen za 0,69 posto na 1.794,15 bodova, dok je specijalizirani Crobex10 pao za 0,21 posto na 987,96 bodova. Redovan promet Burze danas je iznosio nešto malo više od 19 milijun kuna. Najtrgovanija je bila dionica Belja s prometom od 9,3 milijuna kuna. Cijena te dionice danas je oslabila, nakon što je prethodna dva trgovinska dana snažno porasta, za oko 60 posto, poslije Hanfine objave o obvezi Agrokora za objavljivanje ponude za preuzimanje preostalih 32 posto dionica Belja koje još nema u svome vlasništvu. Cijena dionice Belja danas je pala za 13,87 posto, na 98,14 kuna. Dionica HT-a imala je 2,2 milijuna kuna prometa, a cijena joj je blago porasla, za 0,02 posto, na 240,05 kuna.