U eurozoni su aktivnosti u proizvodnom sektoru dodatno smanjene u rujnu, zbog pada novih narudžbi po najvišoj stopi od sredine 2009. Iako su europski čelnici dosad uspijevali spriječiti da dužnička kriza u eurozoni izazove financijsku katastrofu, ti podaci svjedoče o pogoršanju gospodarskih prilika diljem 17-člane eurozone.
Indeks upravljanja nabavom (PMI) za proizvodni sektor eurozone, koji sastavlja londonska istrživačka tvrtka Markit, a kojim se mjere aktivnosti u tisućama tvornica zemalja toga bloka, u rujnu se spustio na 48,5 bodova, s 49 bodova u kolovozu. Riječ je o drugom mjesecu zaredom da je PMI ispod vrijednosti od 50 bodova, koja dijeli rast od pada aktivnosti.
"Ukratko, recesija u proizvodnim sektorima perifernih članica uteg je za ukupni indeks eurozone koji u rujnu sugerira da je gospodarstvo u trećem tromjesečju stagniralo", kazala je Annalisa Piazza u Newedgeu.
Aktivnosti u tvornicama u Španjolskoj koje muku muče zbog strogih mjera štednje poput najvećeg dijela periferije eurozone, smanjene su po najvišoj stopi u protekle više od dvije godine, pokazali su u ponedjeljak objavljeni podaci.
Problema nisu bili pošteđeni ni francuski proizvođači, koji su zabilježili pad aktivnosti drugi mjesec zaredom. Čak i u Njemačkoj, najvećem i neupitno najprosperitetnijem gospodarstvu eurozone, rast aktivnosti gotovo je zaustavljen.
U Velikoj Britaniji pak aktivnosti su neočekivano porasle prvi put u tri mjeseca, no pad novih izvoznih narudžbi ističe opasnosti s kojom se suočava spori oporavak.
Čak i u Kini, iako je izvijestila o blagom rastu službenog indeksa upravljanja nabavom, ekonomisti uočavaju naznake usporavanja aktivnosti. Aktivnosti u kineskim tvornicama obično u rujnu jačaju jer se tamošnje kompanije pripremaju za praznik Zlatni tjedan, no ovogodišnji je rast bio manji od prosječnog.
"Nema razloga za veselje budući da se ustvari radi o rekordno niskoj rujanskoj vrijednosti toga indeksa koja je u skladu s onima iz 2008.", kazao je Yao Wei iz Societe Generalea.
Što se Indije tiče, njezin proizvodni sektor zabilježio je najveći mjesečni pad od kraja 2008., pri čemu je samo u pet mjeseci od robustnog rasta spao gotovo na stagnaciju, a indeks novih narudžbi pada šest mjeseci zaredom, ukazujući da nove slabosti slijede.
Vrijednost odgovarajućeg indeksa tijekom dana bi trebale objaviti Sjedinjene Države, a također se očekuje da će naglasiti sumorne prognoze za globalno gospodarstvo. Očekuje se da će PMI u rujnu kliznuti na 50,5 bodova, s 50,6 u kolovozu, na korak bliže prema granici od 50 bodova, koja dijeli rast od pada aktivnosti.