Euro je oslabio prema dolaru 0,7 posto, na 1,3473 dolara, nakon što je nakratko dotaknuo i najnižu razinu od kraja veljače od 1,3447 dolara. Spustio se na elektronskoj platformi EBS i na najnižu razinu prema jenu u 10 godina od 102,615 jena.
Dolar je pak ostao nepromijenjen prema jenu, na 76,46 jena. Ujedno je dosegnuo najvišu razinu u više od pet mjeseci prema švicarskom franku, te se njime trgovalo po 91,45 centima.
"Razlog je rasprodaja rizične imovine. Tržišta nisu baš dobro primila Fedove poruke o gospodarstvu", tumači Neil Mellor iz Bank of New York Mellona.
Američka središnja banka najavila je u srijedu plan nazvan Operacija Twist kojim želi sniziti dugoročne kamate kako bi poduprla posustali sektor nekretnina. Plan predviđa prodaju kratkoročnih državnih obveznica radi kupovine onih dugoročnih, kako bi se podigla njihova vrijednost i snizili prinosi.
Dodatnu potporu dolaru pružile su nešto niže kratkoročne kamatne stope i Fedova odluka da ne povećava količinu novca u opticaju.
Među ostalim valutama isticao se japanski jen, koji se zadržao nadomak rekordno visokim razinama prema euru i dolaru, pa je i dalje prisutan rizik od intervencije japanske središnje banke. Japansku valutu podupire bijeg ulagača od rizika zbog usporavanja rasta i dužničke krize u eurozoni.
U četvrtak su slabost gospodarstva potvrdili Markitovi indeksi menadžera nabave (PMI) za rujan koji su pokazali usporavanje aktivnosti u njemačkom i francuskom gospodarstvu. Odgovarajući indeks banke HSBC za Kinu također je obeshrabrio tržišta, pokazujući pad industrijske proizvodnje treći mjesec zaredom.
"Zato očekujemo da će procikličke i robne valute biti pod sve većim pritiskom, dok bi dolar po našim procjenama trebao nastaviti privlačiti ulagače", zaključio je Ian Stannard iz Morgan Stanleya.