KOPENHAGEN
Danska koalicija lijevog centra u četvrtak je pobijedila na parlamentarnim izborima nakon desetogodišnje vladavine stranaka desnog centra, a premijer Lars Lokke Rasmussen priznao je poraz i najavio je da će danskoj kraljici podnijeti ostavku svoje vlade, prenose u petak agencije. Čelnica socijaldemokrata Helle Thorning-Schmidt (44) postat će prva premijerka u danskoj povijesti. "Uspjeli smo. Danas je dan promjene", rekla je Thorning-Schmidt svojim oduševljenim pristašama pošto su objavljeni izborni rezultati. Nova premijerka usredotočit će se na povećanje državne potrošnje, povećanje poreza imućnijim građanima te na neobičan plan prema kojemu će svaki zaposlenik dnevno raditi 12 minuta dulje. Prema mišljenju koalicije, tjedno produljenje radnog vremena za jedan sat, pridonijet će poticaju ekonomskog rasta.
NEW YORK
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u četvrtak je pozvao kosovske i srpske političare da izbjegnu poteze koji bi mogli pojačati napetosti na sjeveru Kosova, u trenutku kada se NATO priprema prenijeti svoje ovlasti na granicama na dužnosnike EU-a i Kosova, prenose u petak agencije. "Pozivam sve strane da se suzdrže od jednostranih poteza koji bi mogli dovesti do eskalacije napetosti u regiji", rekao je Ban na konferenciji za novinare. Beograd ne priznaje prištinsku deklaraciju o neovisnosti Kosova od Srbije, donesenu u veljači 2008., prenosi Reuters. Ban je uputio poziv na mir prije održavanja sastanka UN-ova Vijeća sigurnosti tijekom kojega se na zahtjev Srbije i Rusije raspravljalo o najavljenoj akciji kosovskih vlasti preuzimanja kontrole nad graničnim prijelazima na sjeveru Kosova. Na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a zatvorenom za javnost nisu prihvaćeni nikakvi zaključci, a diplomati su se nakon sastanka povukli na dodatne konzultacije. Zapadni diplomati u Vijeću smatraju da petnaesteročlano UN-ovo tijelo vjerojatno neće poduzimati nikakve akcije.
SAN FRANCISCO
SAD i Australija pripremaju sporazum koji treba omogućiti jačanje američke vojne prisutnosti u Australiji, dok Obamina administracija i američki saveznici manevriraju kako bi se suprotstavili rastućoj vojnoj moći Kine, izvješćuje u četvrtak američka TV mreža CBS News. To uključuje i razmještaj američke vojne opreme u Australiji, povećanje pristupa bazama, izvođenje zajedničkih vježbi, obuke i drugo. Sporazum, koji izaziva protuslovlja u Australiji, vjerojatno će biti središnja točka posjeta predsjednika Baracka Obame toj zemlji u studenome. SAD i Australija očekuju zaključenje plana potkraj ove godine, kazao je visoki američki vojni dužnosnik zahtijevajući da ostane anoniman jer ugovor nije zaključen.
JERUZALEM
Palestinci će idući tjedan u Ujedinjenim narodima zatražiti prijem suverene države Palestine u njezinim granicama iz 1967., s Jeruzalemom kao glavnim gradom što nisu uspjeli ostvariti desetljećima oružane borbe niti mirovnim pregovorima. Palestinci redovito ponavljaju da je put pregovora prioritet za postizanje njihova cilja, no "prisiljeni" su povući potez u UN-u zbog jednogodišnjeg zastoja u mirovnim pregovorima s Izraelom. Palestinsko vodstvo pozvalo je svoj narod na "nenasilne prosvjede" koji će pratiti "povijesni korak" u UN-u, te na mobilizaciju Palestinaca u izbjegličkim logorima, u arapskim i svim drugim državama svijeta u kampanju nazvanu "Palestina 194". UN trenutačno ima 193 države članice.