Kada je bankarski sektor Islanda doživio slom tijekom globalne financijske krize 2008. zamrznuti su računi u Landsbanki koja je primala uplate britanskih i nizozemskihi štediša putem online fondova nazvanih Icesave.
Island je rekao da će imovina propale banke biti dovoljna za otplatu oko pet milijardi dolara duga Birtancima i Nizozemcima. Dvije su zemlje, međutim, tražile da vlada u Reykjaviku da državna jamstva za vraćanje duga.
Na referendumu ranije ove godina Islanđani su po drugi puta odbili dati jamstva.
"Ljudi u vladi su popustili pritisku Europljana...", rekao je predsjednik Olafur Ragnar Grimsson javnoj radio postaji RUV. On je rekao da je zahtjev Britanca i Nizozemaca da vlada jamči otplatu duga "apsurdan".
"Tako da ono što se sada događa dokazuje da se s tim pitanjem pažljivo postupalo od početka bilo bi potpuno nepotrebno Islanđane i našu suradnju s Europom stavljati u ovu luđačku košulju", rekao je.
"EU treba istražiti i suočiti se s pitanjem kako je bilo moguće da članice EU-a pristanu podržati ovo apsurdno potraživanje od Islanda", rekao je.
Britanci i Nizozemci su, uz podršku drugih država EU-a, također uspjeli uvjeriti MMF da izvrši pritisak na Island, rekao je Grimsson i dodao da mu je bivši čelnik MMF-a Dominique Strauss-Kahn u siječnju 2010. rekao da nije sretan što se ta organzacija koristi koristi kao "šaka" protiv Islanda.