FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Udruge: Pitanje nestalih osoba i danas aktualno

Autor: dber
ZAGREB, 29. kolovoza 2011. (Hina) - U povodu Međunarodnog dana nestalih osoba, 30. kolovoza, iz više nevladinih udruga poručili su, u zajedničkom priopćenju, kako se na taj dan svijet prisjeća osoba koje su nestale u oružanim sukobima, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, a čije su sudbine i mjesta ukopa nepoznati te su naglasili da svaka obitelj ima pravo saznati gdje su njihovi najbliži.

Takođe su upozorili kako je, unatoč poduzetim mjerama i aktivnostima u Hrvatskoj, pitanje nestalih i danas najaktualnije humanitarno pitanje ratnih posljedica u Hrvatskoj.

"Iako je poduzetim mjerama i aktivnostima nadležnih tijela Republike Hrvatske - (Uprave za zatočene i nestale Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti) i međunarodnih organizacija (Hrvatski Crveni križ, Međunarodna komisija za nestale osobe) - riješena većina slučajeva nestalih i nasilno odvedenih osoba tijekom i neposredno nakon Domovinskog rata (u posljednjih pet godina iz 143 masovne i 1.200 pojedinačnih grobnica ekshumirano je 4.678, a identificirano 3.748 posmrtnih ostataka), pitanje nestalih i nasilno odvedenih osoba i danas je najaktualnije humanitarno pitanje ratnih posljedica u Hrvatskoj", stoji u zajedničkom priopćenju udruga: B.a.B.e., Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Centar za mirovne studije, Centar za građanske inicijative, CESI, Delfin, Documenta, Građanski odbor za ljudska prava, Homo, Kuća ljudskih prava, MIRamiDA Centar, Srpski demokratski forum i UPIM-a.

Iz tih udruga navode kako se još 1.804 osobe vode kao nestale, dok je za više od 400 osoba još uvijek otvoren zahtjev za traženje posmrtnih ostataka.

"Prema podacima Međunarodne komisije za nestale osobe, u regiji se još uvijek traži oko 13.800 osoba. Njihovi posmrtni ostaci leže razbacani po masovnim grobnicama, grobovima i jamama širom post-jugoslavenskih zemalja, dok članovi/ice njihovih obitelji već dva desetljeća traže istinu o sudbini svojih najmilijih", naglašavaju iz udruga.

Također pozivaju nadležne institucije u Hrvatskoj i susjednim zemljama da intenziviraju potragu za svim nestalim osobama te ubrzaju lociranje potencijalnih grobišta, ekshumaciju evidentiranih grobnica i lokacija pokopa te identifikaciju pronađenih posmrtnih ostataka.

"Sve osobe koje su preživjele mučenja, silovanja, premlaćivanja, nezakonita zatvaranja i njihove obitelji, kao i obitelji nasilno odvedenih i nestalih građana i građanki trebaju dodatne mehanizme kojima će se barem približiti pravednijem ishodu za žrtve i stradalnike. Stoga i ovom prilikom upozoravamo na značaj i ulogu buduće regionalne komisije (REKOM) koja nepristranim istraživanjem povijesnih izvora može biti važan iskorak u rasvjetljavanju sudbine nestalih i vraćanju dostojanstva svim žrtvama", stoji u priopćenju udruga.

(Hina) pp/xbdj ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙