FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Wall Street: kraj hirovitosti tržišta još se ne nazire

Autor: neba
NEW YORK, 22. kolovoza 2011. (Hina/Reuters) - Na Wall Streetu se i ovog tjedna očekuje vrlo nestabilno trgovanje jer posljednji makroekonomski podaci nisu odagnali strah ulagača od nove recesije u američkom gospodarstvu, a nema ni napretka u rješavanju dužničke krize u eurozoni.

Prošloga je tjedna Dow Jones indeks pao 4 posto, na 10.817 bodova, dok je S&P 500 potonuo 4,7 posto, na 1.123 boda, a Nasdaq indeks 6,6 posto, na 2.341 bod.

Pad cijena dionica četvrti tjedan zaredom ponajviše je posljedica strahovanja ulagača od nove recesije. Nakon niza slabih makroekonomskih izvješća, sve više analitičara smanjuje procjene rasta najvećih svjetskih gospodarstava, u prvom redu američkog.

S&P 500 indeks sada je 17,6 posto u minusu u odnosu na svoju najvišu ovogodišnju razinu, dosegnutu krajem travnja, pa neki ulagači smatraju da je dno tržišta blizu, da je nakon oštrog pada cijena povoljna prilika za kupnju dionica.

„Još nismo ni blizu kraju hirovitosti tržišta, no s obzirom na pad S&P-a za gotovo 17 posto u 13 dana, cijene bi dionica mogle porasti. Ako dođe do pomaka u rješavanju dužničke krize u Europi, to bi moglo potaknuti rast tržišta“, kaže Mike Gibbs, strateg u tvrtki Morgan Keegan.

Dužnička kriza u eurozoni uvelike određuje smjer tržišta, a prošloga je tjedna ulagače razočarao sastanak čelnika Francuske i Njemačke koji nije rezultirao konkretnim rješenjima za financijske probleme u tom bloku.

Širenje dužničke krize moglo bi izazvati velike gubitke banaka na obveznicama prezaduženih članica eurozone. Kako bi to moglo izazvati krizu cijelog bankarskog sustava u eurozoni, prošloga su tjedna cijene dionica europskih banaka potonule na najniže razine u dvije godine, a pod pritiskom su se našle i američke banke koje kreditiraju europske.

„Europski političari ne uspijevaju naći pravi put za izlazak iz dužničke krize, pa se na tržištima uočava kriza povjerenja. Ako se povjerenje ulagača ne vrati, S&P 500 indeks i dalje će se kretati ovisno o smjeru europskih tržišta“, kaže Gibbs.

U fokusu ulagača bit će ovoga tjedna i niz makroekonomskih podataka koji će upotpuniti mozaik situacije u američkom gospodarstvu. Očekuju se izvješća o prodaji novih kuća, narudžbama trajnih proizvoda, raspoloženju potrošača, kao i bruto domaćem proizvodu. Ako i ti podaci, kao i mnogi u zadnje vrijeme, budu slabiji od očekivanja, to će ojačati strahovanja ulagača od nove recesije, pa bi cijene dionica mogle dodatno pasti.

Nastavlja se i sezona objave kvartalnih poslovnih izvješća kompanija. No, premda je većina kompanija dosad izvijestila o boljim rezultatima nego što se očekivalo, ti su rezultati ostali u drugom planu.

Puno se očekuje od tradicionalnog godišnjeg sastanka američke središnje banke u Jackson Holeu u petak. Prije godinu dana upravo je na tom skupu predsjednik Feda Ben Bernanke najavio novu rundu kvantitativnog popuštanja monetarne politike, odnosno kupnju državnih obveznica, što je potaknulo snažan rast cijena dionica.

Mnogi se nadaju reprizi lanjskog scenarija, no kako je Fed nedavno obećao da će ključne kamatne ostati na najnižim razinama u povijesti još barem do polovice 2013. godine, malo je vjerojatno da bi skup u Jackson Holeu mogao rezultirati novim informacijama koje bi značajnije pokrenule tržište.

„Bernanke ne može učiniti ništa što bi pomoglo dionicama. S obzirom na mogućnost prelijevanja problema banaka iz Europe, on može najaviti nastavak kvantitativnog popuštanja monetarne politike. No, izuzmemo li to, ulagači koji se nadaju pozitivnom iznenađenju vjerojatno će biti razočarani“, kaže Matt McCormick, portfelj menadžer u fondu Bahl & Gaynor.

(Hina) xneba yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙