FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Wall Street: cijene oštro pale, zavladao strah od nove recesije

Autor: neba
NEW YORK, 19. kolovoza 2011. (Hina/Reuters) - Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica potonule više od 3,5 posto, nakon vala loših vijesti koje su produbile strahovanja ulagača od nove recesije u SAD-u, a kolika je panika zavladala na tržištu pokazuje skok VIX 'indeksa straha' za 38 posto.

Dow Jones indeks pao je 419 bodova, ili 3,68 posto, na 10.990 bodova, dok je S&P 500 potonuo 4,46 posto, na 1.140 bodova, a Nasdaq indeks 5,22 posto, na 2.380 bodova.

Kada se već činilo da se tržište smirilo nakon oštrog pada prošloga tjedna, jučer je zapljusnuto novim valom loših vijesti.

Strahovanja od širenja dužničke krize u eurozoni ojačala su nakon što je Wall Street Journal izvijestio da su regulatori u SAD-u pojačali nadzor nad američkim ograncima najvećih europskih banaka kako bi se uvjerili da imaju dovoljno sredstava za svakodnevni rad. Kako velike američke banke kreditiraju europske, ulagači se plaše prelijevanja europske dužničke krize u bankarski sustav SAD-a.

Zbog toga je jučer KBW indeks bankarskog sektora potonuo 5,6 posto, pri čemu je dionica Citigroupa pojeftinila više od 6, a Morgan Stanleya gotovo 5 posto.

No, niti jedan sektor nije ostao pošteđen. Jučer su pale cijene u svih 10 sektora S&P indeksa, pri čemu je palo 99 posto od 500 dionica sadržanih u tom indeksu.

Posljedica je to strahovanja ulagača od nove recesije u SAD-u. Jučer su analitičari Morgan Stanleya poručili da su SAD i europska gospodarstva 'opasno blizu recesije', zbog dužničke krize u eurozoni i slabosti američkog gospodarstva, smanjivši procjene rasta globalnog bruto domaćeg proizvoda za ovu i iduću godinu.

„Srljamo li u recesiju? Većina analitičara smatra da slijedi usporavanje i stabilan, premda nevelik, rast gospodarstva. No, makroekonomski podaci i financijska situacija u SAD-u i Europi remete te procjene“, kaže Richard Weiss, portfelj menadžer u fondu American Century Investment.

Na slabljenje najvećeg svjetskog gospodarstva ukazuje jučerašnje izvješće podružnice Feda u Philadelphiji, čiji je indeks industrijske aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a pao u kolovozu na minus 30,7 posto, najnižu razinu u dvije i pol godine, dok je u srpnju iznosio 3,2 posto. Pad tog indeksa ispod nule ukazuje na pad proizvodnje.

Zbog toga su oštro pale cijene industrijskih divova. Dionica Alcoe pojeftinila je 6,5 posto, dok su cijene Caterpillara i United Technologiesa potonule više od 5 posto.

I s tržišta rada jučer su stigli loši podaci. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima porastao je prošloga tjedna za 9.000, na 408.000.

Ulagači se plaše da će slabljenje američkog i drugih najvećih svjetskih gospodarstava izazvati pad potražnje za naftom, pa je jučer terminska cijene 'crnog zlata' potonula više od 5 dolara, na 82,38 dolara po barelu. Zbog toga su dionice naftnih divova Exxon Mobila i Chevrona pojeftinile gotovo 5 posto.

Oštro su pale i cijene dionica u tehnološkom sektoru, čiji rast izravno ovisi o snazi gospodarstva. Dionica Hewlett-Packarda pojeftinila je više od 6, a IBM-a 4,5 posto.

Zbog panike na tržištu, VIX 'indeks straha' Čikaške burze opcija skočio je jučer 38 posto, na 43,5 bodova. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.

Nakon jučerašnjeg pada, S&P 500 indeks u minusu je 16,4 posto u odnosu na svoju prethodnu najvišu razinu, dosegnutu krajem travnja. Pad tog indeksa za 20 posto značio bi da su na tržištu zavladali medvjedi, što bi značilo ili daljnji pad cijena dionica ili njihovu dugotrajniju stagnaciju.

Zbog svega toga ulagači se povlače iz rizičnijih ulaganja i investiraju u sigurnija utočišta za kapital, pa je jučer cijena zlata dosegnula novu najvišu razinu u povijesti – gotovo 1.830 dolara za uncu.

Prinos na 10-godišnje američke obveznice nakratko je, po prvi puta u povijesti, pao ispod 2 posto. No, ubrzo se vratio s 1,98 na 2,07 posto.

S obzirom na niz loših makroekonomskih vijesti iz SAD-a i Europe proteklih tjedana, kao i zbog straha od širenja dužničke krize u eurozoni, analitičari nisu sigurni kada će se tržište smiriti.

„Živimo u okruženju koje nas tjera da prvo prodajemo dionice, a potom postavljamo pitanja. Bojim se da će prije biti gore nego što krene na bolje“, kaže David Kelly, strateg u JPMorgan Fundsu.

Na europskim su burzama cijene dionica jučer potonule više od 4 posto. Londonski FTSE indeks pao je 4,49 posto, na 5.092 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 5,82 posto, na 5.602 boda, a pariški CAC 5,48 posto, na 3.076 bodova.

(Hina) xneba yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙