FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 12. kolovoza 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Tečaj švicarskog franka pada drugi dan zaredom, na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke u odnosu na jučerašnju pao je za rekordnih 4,60 posto, na srednji tečaj od 6,755 kuna, što je za 32 lipe manje nego na jučerašnjoj, a za 41 lipu niži tečaj od do sada rekordnog na tečajnici od prije dva dana. Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a ojačala i prema euru i američkom dolaru, prema jedinstvenoj europskoj valuti za blagih 0,04 posto, a prema dolaru za 0,18 posto, dok je oslabila prema britanskoj funti za 0,70 posto. Srednji tečaj franka na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 6,755068 kuna, eura 7,443409 kuna, dolara 5,226012 kuna te funte 8,511617 kuna. Na tjednoj razini pak, franak je još uvijek jači u odnosu na kunu za 0,16 posto. U odnosu na ostale važnije valute kuna je na tjednoj razini ojačala, prema euru za blagih 0,06 posto, prema dolaru 0,20 posto i funti 0,61 posto.

ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi danas su Crobexi skočili više od 1,5 posto, zahvaljujući potrazi investitora za povoljnim kupnjama dionica nakon velikih rasprodaja proteklih dana. Crobex indeks oko podneva je iznosio 2.026 bodova, što je 1,89 posto više nego jučer. Crobex10 ojačao je 1,54 posto, na 1.092 boda. Redovni promet dionicama iznosio je 10,3 milijuna kuna, što je dvostruko više nego jučer u to doba. Najveći promet ostvaren je dionicom HT-a, 2,2 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena u plusu više od 3 posto, na 239,5 kuna. Znatno se trgovalo i dionicom Privredne banke Zagreb, kojom je ostvareno 2 milijuna kuna prometa. Cijena joj je u plusu 0,33 posto, na 560 kuna. Među milijunaše do podneva se uvrstila i dionica Đuro Đaković Holdinga, uz skok cijene za 4,57 posto, na 60,59 kuna. Nadomak milijunskog prometa su i dionice Leda, koje su poskupjele 0,37 posto, te Belja, čija je cijena skočila 5,5 posto.

SISAK - Direktor Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Ivan Katalinić i član Upravnog odbora Komore Mijo Latin, govoreći o legalizaciji poljoprivrednih objekata na konferenciji za novinare u Sisku, upozorili su na za poljoprivrednike neprihvatljiva rješenja iz zakona o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata koji je 20. srpnja donio Hrvatski sabor. Time se zakonom, rekao je Latin, poljoprivredna gospodarstva stavljaju u isti položaj, što znači i isti trošak, kao kuće za odmor i drugi do sada nelegalizirani objekti. Poljoprivrednici su ovim zakonom dovedeni u drugorazredan položaj, kaže Katalinić. Ako se problem legalizacije poljoprivrednih farmi i objekata ne bude kvalitetno rješavao, Latin je najavio prosvjed za kraj kolovoza.

ZAGREB - Promet od trgovine na malo u Hrvatskoj u lipnju je u odnosu na svibanj bio nominalno veći za 4,1 posto, a realno za 5 posto, dok je na godišnjoj razini, u odnosu na lipanj 2010., nominalno porastao za 3,8 posto, a realno za 1 posto, objavio je danas Državni zavod za statistiku. Podaci o prometu trgovine na malo prema trgovačkim strukama pokazuju da je promet u lipnju u odnosu na svibanj nominalno porastao u devet trgovačkih struka. Na godišnjoj razini, u lipnju ove u odnosu na isti mjesec prošle godine, promet je porastao u osam trgovačkih struka, najviše u prodaji motornih goriva i maziva, za 15 posto Maloprodaja je u lipnju na godišnjoj razini pala u deset trgovačkih struka, a najviše maloprodaji električnih aparata za kućanstvo, za 16,3 posto.

ZAGREB - Vrijednost otkupa i prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u drugom tromjesečju ove godine iznosila je 1,79 milijardi kuna, što je 23 posto više nego u istom razdoblju lani, podaci su Državnog zavoda za statistiku. Pritom je vrijednost prodaje iz vlastite proizvodnje poslovnih subjekata dosegnula 1,2 milijarde kuna i porasla je 22,6 posto, dok je vrijednost otkupa od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava iznosila 575 milijuna kuna, što je rast od 23,9 posto. Po podacima DZS-a, prosječna proizvođačka cijena (cijena u koju su uključeni porezi, osim PDV-a, a isključene subvencije i ostali novčani poticaji) meke pšenice, ozima - merkantilna u drugom je tromjesečju iznosila 1.691,27 kuna po toni, a kukuruza (merkantilnog) 1.488,63 kuna po toni. Prosječna proizvođačka cijena sirovog kravljeg mlijeka u drugom je tromjesečju ove godine iznosila 2,53 kune po litri.

(Hina) xggoj yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙