Dow Jones indeks potonuo je 634 boda, ili 5,50 posto, na 10.809 bodova, što je njegov najveći dnevni pad od prosinca 2008. godine. Pritom je, po prvi puta od studenoga prošle godine, zaronio ispod razine od 11.000 bodova.
S&P 500 strmoglavio se, pak, 6,66 posto, na 1.119 bodova, a Nasdaq indeks 6,90 posto, na 2.357 bodova.
Na rasprodaju dionica ulagače je, među ostalim, navela odluka agencije Standard & Poor's od prošloga petka o smanjenju kreditnog rejtinga SAD-a s AAA na AA+.
Ulagače nije ohrabrio ni predsjednik SAD-a Barack Obama kazavši kako je SAD, bez obzira što kažu agencije, uvijek imao i imat će najviši, trostruki A rejting.
Nije pomoglo ni to što je agencija Moody's, uz S&P jedna od triju najvažnijih svjetskih rejting agencija, poručila da ostaje pri najvišem Aaa rejtingu SAD-a. No, poručila je i da bi ga mogla smanjiti, ako SAD ne sreže proračunski deficit.
„Smanjenje rejtinga SAD-a nije najveći problem. Tržište je pod pritiskom straha od usporavanja rasta američkog gospodarstva i prijetnji nove recesije“, kaže Scott Brown, ekonomist u tvrtki Raymond James & Associates.
Ekonomisti u Goldman Sachs smatraju da su šanse za izbijanje nove recesije jedan naprema tri u idućih šest do devet mjeseci.
U prvoj polovici ove godine američko je gospodarstvo poraslo samo 0,8 posto na godišnjoj razini, što je njegov najsporiji rast od kraja recesije u lipnju 2009. godine. Rast industrijske proizvodnje i potrošnje stanovništva dramatično su se usporili posljednjih mjeseci.
Ulagači se plaše da će usporavanje rasta američkog gospodarstva i eskalacija dužničke krize u eurozoni, koja bi mogla zahvatiti i Španjolsku te Italiju, dovesti do krize sličnoj onoj 2008. godine.
„Ulagači se plaše nove recesije. Postavlja se pitanje kako će Europa i SAD pronaći put iz dužničkih problema, ako gospodarski rast ostane slab“, kaže Kathleen Gaffney, portfelj menadžerica u fondu Loomis Sayles.
Zbog toga su jučer pale cijene svih 500 dionica S&P indeksa. Svih 10 sektora tog indeksa palo je za više od 3,5 posto, a najviše je, 10 posto, potonuo financijski sektor.
Oštro su pale i cijene dionica u sektorima koji izravno ovise o snazi gospodarstva. Tako je, primjerice, S&P indeks energetskog sektora pao 8,3 posto jer je cijena nafte na burzi u New Yorku jučer potonula više od 6 posto, na 81,31 dolar po barelu, što je njezina najniža razina ove godine. Posljedica je to straha od slabljenja potrošnje uslijed slabljenja gospodarstva.
Nazire se tržište medvjeda
Na paniku na tržištu ukazuje i VIX 'indeks straha' Čikaške burze opcija koji je jučer skočio čak 50 posto, na 48 bodova, probivši se iznad razine od 40 bodova prvi puta od svibnja prošle godine. To pokazuje da su ulagači spremni platiti znatno više kako bi osigurali svoje portfelje od daljnjeg pada cijena dionica.
„Ovo doista plaši. Snažan rast VIX indeksa pokazuje da situacija na tržištu poprima obrise panike“, kaže Matthew Peron, direktor u Northern Trustu.
Na panično povlačenje s tržišta ukazuje i najveći dnevni obujam trgovanja od svibnja 2010. godine. Na NYSE, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 17,8 milijardi dionica, ili gotovo dvostruko više od 8,4 milijarde, koliko je lani iznosio prosječan dnevni obujam.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 66 naprema 1.
U samo dva i pol tjedna cijene dionica na Wall Streetu potonule su više od 15 posto. S&P 500 indeks sada je 17,9 posto ispod najviše ovogodišnje razine, dosegnute krajem travnja, što znači da se nazire 'tržište medvjeda', koje označava 20 postotni pad cijena dionica u odnosu na njihov prethodni vrhunac.
'Tržište medvjeda' posljednji puta trajalo je od listopada 2007. do ožujka 2009. godine, kada je S&P 500 izgubio 57 posto svoje vrijednosti.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale, premda je Europska središnja banka kupnjom talijanskih i španjolskih obveznica pokušala spriječiti paniku i strah da će dužnička kriza zahvatiti i te članice eurozone.
Londonski FTSE indeks pao je 3,39 posto, na 5.068 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 5,02 posto, na 5.923 boda, a pariški CAC 4,68 posto, na 3.125 bodova.
S obzirom da su jučer oštro pale i cijene dionica na azijskim burzama, MSCI indeks svih svjetskih burzi potonuo je 5,2 posto. Stoga se procjenjuje da je jučer sa svjetskih burzi izbrisana vrijednost dionica u iznosu od 1.350 milijardi dolara. Samo je padom S&P 500 indeksa za 6,6 posto izbrisana vrijednost od 729 milijardi dolara.