Londonski indeks Ftse smanjen je za 0,45 posto, na 5.830 bodova, frankfurtski indeks DAX za 1,45 posto, na 7.147 bodova, a pariški indeks CAC za 1,05 posto, na 3.694 boda.
Najveće gubitke pretrpio je europski kemijski sektor, predvođen njemačkim divom BASF-om koji je objavio lošije od očekivanja rezultate poslovanja. Dionice su mu oslabjele za 5,5 posto, a prosječni je pad cijena dionica pripadnika toga sektora iznosio 2,8 posto.
Među gubitnicima se isticao i njemački inženjerski div Siemens, s padom cijena dionica od 1,1 posto nakon što je izvijestio o rezultatima poslovanja koji nisu ispunili očekivanja tržišta. Oslabjele su i dionice švicarske banke Credit Suisse za 2,8 posto, nakon što je izvijestila o lošijim od očekivanih rezultatima poslovanja.
Sektor putovanja i odmora zabilježio je pad cijene dionica u prosjeku za 1,7 posto, nakon pada cijena dionica zrakoplovnih kompanija Lufthansa i Air France-KLM za tri i 8,8 posto temeljem objave rezultata poslovanja.
Slabi rezultati poslovanja dodatno su uznemirili ulagače, ionako već zabrinute zbog zastoja u pregovorima o povećanju dozvoljene razine zaduživanja američke vlade koji bi mogao dovesti do situacije da neće moći plaćati sve svoje financijske obveze.
U Europi, pak, rast prinosa po talijanskim i španjolskim obveznicama samo je poslužio kao podsjetnik da ulagači i dalje strahuju od širenja dužničke krize u eurozoni na druge zemlje. Pod pritiskom su se našle dionice talijanskih banaka, predvođene Banco Popolare, s padom cijena dionica od 3,6 posto.
"Makroekonomski uvjeti baš nisu najbolji u ovome trenutku, a što se dulje budu nastavili navedeni politički rizici, to će više biti pogođeno povjerenje poslovnih čelnika i potrošača", kazao je Klaus Wiener, glavni ekonomist u Generali Investmentsu.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je za 1,45 posto, na 9.901 bod.