Londonski Ftse indeks stagnirao je na 5.847 bodova, dok je frankfurtski indeks DAX oslabio 0,15 posto, na 7.203 boda, a pariški indeks CAC za 0,33 posto, na 3.738 bodova.
Ulagače ne prestaju moriti brige vezane uz dužničku krizu u eurozoni i Sjedinjenim Državama, pa se drže podalje ulaganja povezanih s većim rizikom. Posebno uznemirujuće djelovalo je upozorenje agencije za kreditne rejtinge Standard & Poor's o mogućem sniženju rejtinga SAD-a.
U središtu pozornosti ulagača nalazi se ipak objava rezultata novog kruga provjere otpornosti bankovnog sektora EU-a na krizu. Nadležna Europska agencija za banke (EBA) objavit će rezultate nakon zatvaranja tržišta, a očekuje se da će pokazati da 10-ak zajmodavaca nema dovoljno kapitala da izdrži kroz produljeno razdoblje krize.
"Transparentnost će biti veća i tržište će lakše razlikovati snažnije banke od onih koje su izloženije krizi", kazao je Klaus Wiener, glavni ekonomist u Generali Investmentsu.
Većim prodajama danas su bile izložene i tehnološke dionice, uz prosječan gubitak na vrijednosti dionica u europskom tehnološkom sektoru od 1,4 posto. Od većih gubitnika izdvaja se Ericsson, čije su dionice oslabjele 1,3 posto nakon vijesti da je švedsko-japanski Sony Ericsson u drugom tromjesečju poslovao s gubitkom.
Oslabjele su i dionice rudarskih dionica, u prosjeku jedan posto. Predvodio ih je BHP Billiton s padom cijena dionica od dva posto.
Veće gubitke indeksa priječili su pak dobitnici u automobilskom sektoru, čiji su pripadnici u prosjeku ojačali 0,6 posto.
Dužnička kriza u eurozoni nalazi se i dalje u fokusu ulagača, a posebno pozorno prate situaciju u Italiji u ozračju intenziviranih zabrinutosti u vezi širenja dužničke krize u eurozoni. Očekuje se da će donji dom talijanskog parlamenta dati konačnu potporu paketu mjera štednje ukupne vrijednosti 48 milijardi eura, kojim se vlada nada umiriti tržišta, pritisnuta bojazni da je i ta prezadužena zemlja uvučena u dužničku krizu.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,4 posto, na 9.974 boda.