Upitan kako će se Vlada postaviti u slučaju Ine i Diokija, u kojem je Ina pokrenula postupak prisilne naplate više od 68 milijuna kuna koje joj Dioki duguje za isporučeni etan i prirodni plin, Popijač je rekao da Vlada od samo početka problema, početkom godine, nastoji biti uključena u njegovo rješavanje.
Vlada od samog početka problema nastoji biti uključena u njegovo rješavanje s obzirom na situaciju velikih dugovanja koje Dioki ima prema bankama, HEP-u, drugim dobavljačima, i isto tako prema Ini i Prirodnom plinu, a sve u svrhu sačuvanja proizvodnje i očuvanja radnih mjesta, rekao je Popijač novinarima ispred Banskih dvora.
"Sve ono što se događa u procesu s bivšim, odnosno sadašnjim vlasnikom i odnosima, to u ovom momentu, barem što se tiče ministarstva, nije u prvom planu. Mi zaista želimo iznaći načina kako da sačuvamo i proizvodnju i izvoz, a naravno ključna su radna mjesta", rekao je Popijač odgovarajući na pitanje o najnovijim problemima s tvrtkom Dioki, koja je u vlasništvu Roberta Ježića.
Dodao je i da je Vlada pronašla zajednički jezik i s bankama za dugovanja po osnovu kredita, a spremna je razgovarati i o tome kako razriješiti pitanje dugovanja Diokija prema HEP-u, i, kako je rekao, i dokapitalizaciju.
Međutim, najnoviji problem koji je isplivao na površinu je problem isporuke etana kao sirovine od strane Ine kao jedinog mogućeg dobavljača etana u ovom tehnološkom procesu kakav je danas. "To je sada jedan od vrlo teških i složenih problema s kojim ćemo se morati pozabaviti", kazao je Popijač.
Upitan o prosvjedu radnika kaštelanske tvrtke "Adriachem", koja je u državnom vlasništvu, kazao je da kontinuirano razgovaraju s predstavnicima te tvrtke i da se radi na tome da radnici dobiju zaostale plaće.
"Vjerojatno konačno rješenje će morati biti otvaranje stečaja", rekao je ministar Popijač.