U današnjem priopćenju Ministarstva zaštite okoliša stoji i da je inspekcija zaštite okoliša do kraja lipnja izdala ukupno 62 rješenja i naredila tri hitne mjere u zapisnik koje se odnose na zabranu odlaganja otpada i gašenje požara na odlagalištu te da je obavljeno 68 kontrola izvršenja rješenja.
Navodi se da je od ukupno 369 lokacija - 131 u županijama na jadranskom području, a 238 u županijama u kontinentalnom području, te da je u ukupnom broju odlagališta 164 službenih od kojih 67 u županijama na jadranskom području i 97 u županijama u kontinentalnom području.
Dodaje se da je 39 odlagališta zatvoreno - pet u županijama na jadranskom području i 34 u županijama u kontinentalnom području, da se na 12 lokacija odlaže građevinski otpad te da ima 154 lokacija nekontroliranoga "divljeg“ odlaganja otpada - 47 u županijama na jadranskom području i 107 u županijama u kontinentalnom području.
Ističe se da je u rješenjima koja su donijeli inspektori zaštite okoliša upraviteljima odlagališta ili općinama i gradovima naređeno poduzimanje mjera za uklanjanje nepravilnosti na odlagalištima pa je tako, primjerice, naređeno prekrivanje odloženog otpada, gašenje požara, sprječavanje raznošenja prašine i nečistoća s odlagališta, uređenje protupožarnog pojasa, postavljanje ograde, i postavljanje propisanih oznaka.
Napominje se i da je u ovoj godini na temelju odluke inspekcije zaštite okoliša o sanaciji otpad uklonjen s 49 "divljih" odlagališta.
Inspekcija zaštite okoliša je protiv upravitelja odlagališta nadležnim prekršajnim sudovima podnijela optužne prijedloge jer nisu dostavili podatke mjerodavnim tijelima i radi nepropisnoga gospodarenja otpadom na odlagalištima otpada koje je dovelo do nastanka požara.
Utvrđeno je da je do konca lipnja ove godine na području deset županija izbilo 25 požara različite jačine na 20 odlagališta, a najčešći uzrok njihova nastanka je samozapaljenje otpada u nižim slojevima odlagališta ili su ih zapalili poznati ili nepoznati počinitelji.