Barel sirove nafte na londonskom tržištu pojeftinio je tako za 21 cent, na 111,18 dolara. Na američkom tržištu cijena mu je smanjena za 14 centi u odnosu na prošli petak, na 94,80 dolara. Američka financijska tržišta u ponedjeljak nisu radila zbog državnog praznika.
Za loše raspoloženje dijelom su zaslužne vijesti iz Kine koje su potaknule zabrinutosti vezano uz rast globalnog gospodarstva. Taj drugi najveći svjetski potrošač nafte i jedan od najvećih potrošača sirovina bilježi usporavanje gospodarskog rasta, što je znak za uzbunu na financijskim tržištima jer potiče bojazni od velikog pada potražnje i drugih štetnih posljedica.
"Čini se da rast kineskog gospodarstva usporava. Gotovo svi gospodarski pokazatelji su slabi, uključujući i one o potražnji. Kina uvijek brine tržišta jer je veliki potrošač", kazao je Christophe Barret, globalni naftni analitičar u Credit Agricoleu.
U Europi je početni optimizam izazvan odlukom ministara financija eurozone o isplati nove tranše kredita Grčkoj ubrzo splasnuo nakon što je agencija za izdavanje rejtinga Standard & Poor's iznijela negativnu ocjenu vezano za planirani novi paket pomoći za Grčku.
Pritisak na cijene nafte proizlazi i iz jačanja dolara, koji je prema drugim važnim svjetskim valutama ojačao 0,3 posto, zbog čega je nafta, čija je cijena iskazana u dolarima, poskupjela za imatelje drugih valuta.
Za nove smjernice tržišta će pratiti novi niz gospodarskih pokazatelja iz SAD-a, poglavito o zaposlenosti, čija se objava očekuje krajem tjedna. Prije toga pozornost će usmjeriti najnovijim tjednim podacima o naftnim zalihama u SAD-u, koji se očekuju u srijedu i četvrtak.
U međuvremenu je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila da je cijena barela njezine košarice nafte u ponedjeljak blago uvećana u odnosu na petak, za 42 centa, na 106,92 dolara.