"Pritužbe za spolno uznemiravanje na radnom mjestu odnosile su se na omalovažavanje, ali i na fizičke dodire koji su graničili s nasrtajima", rekla je pravobraniteljica ustvrdivši da institut zaštite dostojanstva radnica očitio "ne funkcionira tako da štiti žrtvu". Ustvrdila je i kako radnice, u ovakvim slučajevima, često odustaju od tužbe poslodavca zbog straha od otkaza.
Gordana Lukač Koritnik navela je kako i dalje postoje značajne razlike u plaćama između muškaraca i žena na hrvatskom tržištu rada, istaknuvši kako je jednakost plaća nužna za ravnopravnost.
"I dalje je prisutna podzastupljenost žena na upravljačkim pozicijama, žene su i dalje manje plaćene za posao jednake vrijednosti, a povećava se i trend njihova zapošljavanja na određeno vrijeme", rekla je, dodavši kako je udjel nezaposlenih žena u 2010. nešto smanjen, ali samo stoga što je porasla nezaposlenost muškaraca.
Ured pravobraniteljice lani je radio na ukupno na 742 predmeta, od čega je 655 predmeta otvoreno u 2010. godini, a 77 ih je preneseno iz ranijih godina.
U 53,3 posto slučajeva pritužbe su podnijele žene, u 10,2 posto slučaja muškarci, a u ostalim slučajevima državna tijela i institucije, nevladine udruge i sama pravobraniteljica.
Najviše pritužbi bilo je s područja Grada Zagreba (48 posto), zatim s područja Osječko-baranjske županija (7,6 posto), Zagrebačke (7 posto), Primorsko-goranske (5,7 posto), Splitsko-dalmatinske (4,8 posto) te drugih županija.
O izvješću raspravljaju saborski klubovi.