U takvom ozračju londonski indeks Ftse ojačao je za gotovo 0,6 posto, na 5.890 bodova, frankfurtski DAX za 0,1 posto, na 7.301 bod, a pariški CAC za 0,2 posto, na 3.932 boda.
Najveću podršku burzovnim indeksima pružao je kratkoročni uzlet u bankovnom sektoru, izazvan očekivanjima usvajanja zakona o provedbi mjera štednje danas u grčkom parlamentu, čime bi se osigurala isplata nove tranše kredita prezaduženoj Grčkoj i spriječio njezin bankrot.
Dugoročno gledano, rizici za banke ostaju i dalje prisutni, poglavito zbog toga što program masovne privatizacije u Grčkoj tek treba provesti a postoje i zabrinutosti u vezi modusa sudjelovanja banaka u restrukturiranju grčkog duga.
Bankovne dionice, snažno pogođene dužničkom krizom u rubnim zemljama eurozone, danas su bile najveće dobitnice jer su ih ulagači rado kupovali zbog povoljnih cijena.
Europski bankovni sektor zabilježio je prosječan rast cijena dionica od 0,4 posto, a cijene dionica grčkih banaka bile su u plusu 1,8 posto.
"Odgađanjem problema možemo se malo opustiti. Tržište zanemaruje neizbježno a to je da će Grčka kad-tad morati priznati da ne može vraćati dugove", kazao je je Andy Lynch, upravitelj fonda u Schrodersu.
Dobitnicima u tome sektoru pridužio se i britanski Lloyds, čije su dionice snažno ojačale, za čak 7,4 posto, temeljem nove strategije kojom se predviđaju godišnje uštede od 1,5 milijardi funta u razdoblju do 2014.
Ojačale su i dionice naftnog sektora, na čelu s portugalskom tvrtkom Galp Energia, čije su dionice ojačale 6,7 posto. U plusu su bile i one španjolskog Repsola, za 2,2 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,19 posto, na 9.816 bodova.