FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Međunarodni skup "Provedba Aarhuške konvencije u zemljama Jadrana"

Autor: mbuj
ZAGREB, 9. lipnja 2011. (Hina) - Međunarodna konferencija "Provedba Aarhuške konvencije u zemljama Jadrana", cilj koje je upozoriti na tu konvenciju kao na sredstvo pristupa informacijama i sudjelovanje javnosti u pitanjima zaštite okoliša, okupila je danas u Zagrebu više od stotinjak sudionika, predstavnika Europske komisije, ministarstava, udruga civilnoga društva, stručnjaka za okolišno pravo i novinara iz devet zemalja.

Konferencija je završnica velikog projekta o primjeni Aarhuške konvencije koji od početka 2010. provode GONG i udruga Zelena Istra u suradnji s europskim partnerima i partnerima u BiH, Crnoj Gori, Italiji i Belgiji. Novčano ga podupire EU iz programa IPA 2008. s oko 300.000 eura od ukupne vrijednosti projekta od 375.000 eura.

Skup se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića, uz potporu ministarstava zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te pravosuđa, a osim predstavnika Hrvatske i Europske komisije u radu sudjeluju predstavnici BiH, Crne Gore, Albanije, Srbije, Slovenije, Belgije, Mađarske i Njemačke.

Savjetnica predsjednika Republike za društvene djelatnosti Zrinka Vrabec-Mojzeš istaknula je kako predsjednik snažno podupire GONG i sve partnerske nevladine udruge koje sudjeluju u projektu "Provedba Aarhuške konvencije u zemljama Jadrana". "U nadi da ćete stručnim panelima i raspravama unaprijediti primjenu konvencije na ovim prostorima, u predsjednikovo ime želim vam mnogo uspjeha u radu skupa", poručila je. Ocijenila je kako javnosti te stručnjacima s područja prava i zaštite okoliša i medijima sasvim sigurno nije dovoljno poznato značenje i sadržaj konvencije koja još nije uvedena u hrvatsko pravosuđe. "Na konferenciji ćete raspravljati o nekoliko važnih područja koja je predsjednik Josipović uvijek stavljao visoko na agendu svoga predsjedničkog mandata - transparentnost rada institucija javne vlasti, dostupnost informacija, borba protiv korupcije, ali i ekologija i održivi razvoj kao imperativi za razvoj Hrvatske kao buduće članice europske obitelji", istaknula je Vrabec-Mojzeš.

Voditeljica projekta o primjeni konvencije Irena Pereša istaknula je kako taj dokument kao i svaki drugi međunarodnopravni instrument živi u svojoj primjeni. "Samo ako se njome građani budu služili u ostvarivanju svojih prava na pristup informacijama i sudjelovanje, ona će postati pravim oruđem demokratskog društva", ustvrdila je.

Pravni stručnjak za okoliš Ludwig Kraemer istaknuo je kako je konvencija važna jer sjedinjuje tri stupa - pravo na pristup informacijama, pravo sudjelovanja javnosti u donošenju odluka i pristup pravosuđu. Građani trebaju znati da okoliš trebaju čuvati, a važna je odgovornost i ključnih tijela i uprave, rekao je. Naglasio je kako uprava često nema sluha i ponaša se prema okolišu kao da ga posjeduje, a zapravo bi trebalo djelovati tako da mi služimo okolišu, a ne okoliš nama. Priroda u Hrvatskoj je prekrasna i trebate ju dobro očuvati, a u tome vam može poslužiti Aarhuška konvencija, da korak po korak gradimo dalje taj interes za okoliš, poručio je Kraemer.

(Hina) xbma yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙