Prema riječima Zvonimira Zdunića, direktora Poljoprivrednog instituta koji ove godine obilježava 133 godine djelovanja, osječke sorte pšenice najzastupljenije su u Hrvatskoj i s njima je zasijano 57 posto svih površina s pšenicom. Sjetva ječma je još zastupljenija s osječkim sortama koje su u Hrvatskoj zastupljene s čak 66 posto.
Osječke su sorte tih poljoprivrednih kultura priznate i korištene i u zemljama regije, kazao je Zdunić.
Aktivnih sorti pšenice Poljoprivredni institut Osijek ima trenutačno 15-tak, a ječma desetak.
Posebno je važnim za razvoj i znanstvena postignuća ocijenio prošlogodišnje otvaranje najkvalitetnijeg pogona za doradu sjemena u ovom dijelu Europe vrijednog dva milijuna eura, te otvaranje sušare za kukuruz krajem prošle godine, vrijedne oko pola milijuna eura.
U Hrvatskoj je ove godine zasijano između 110 i 120 tisuća hektara pšenice i oko 50.000 hektara ječma, rekao je Zdunić, dodavši kako je kvaliteta pšenice šarolika.
"Značajan dio sjetve pšenice odvijao se u nepovoljnim vremenskim uvjetima što uvjetuje i kvalitetu roda, ali dio poljoprivrednika ipak je uspio u optimalnim rokovima zasijati i pšenicu i ječam", istaknuo je Zdunić.
Osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak kazao je kako je poljoprivreda razvojni prioritet te županije, naglasivši kako je suradnja znanosti, čiji je rasadnik Poljoprivredni institut Osijek, i prakse izuzetno važna.
Sudionici Dana polja pšenice i ječma obišli su ogledna polja pšenice i ječma na kojima stručnjaci Poljoprivrednog instituta Osijek vrše pokuse vezano za proizvodnju poznatih i novih sorti tih važnih poljoprivrednih kultura.
(Hina) xvs yds