"O tome je teško zauzimati neki isključiv stav. Mislim da ako dođe takav prijedlog onda će on u Saboru biti raspravljen na demokratski način i donijet će se odluka u skladu s demokratskim načelima", kazao je Bebić u emisiji Hrvatskog radija "S Markova trga".
Dodao je kako osobno zagovara pravo na život. Napomenuo je i da u pogledu prava na pobačaj postoje izuzeci uzrokovani raznoraznim razlozima, dodajući kako svoj osobni stav ne bi htio nametati bilo kome.
Kometirajući poruku pape Benedikta XVI. o opasnosti sekularizacije Bebić je rekao kako je Sveti Otac upozorio da se posebno u Europi širi sekularizacija "koja stvoritelja života gura na rub" što ima za posljedicu i stanovitu razjedinjenosti obitelji u društvima.
"Osobno se mogu složiti s tim jer smo svi svjedoci koliko je kvalitetan obiteljski živit važan za obitelj i društvo", kazao je Bebić podsjećajući kako je Papa pozvao one koji odlučuju u društvu da se pozabave svojim udjelom u potpori obiteljima.
Hrvatska je utemeljena na kršćanskim tradicijama i vrijednostima i mi moramo tu tradiciju i te vrijednosti očuvati za naraštaje koji dolaze, naglasio je.
Upitan traju li sjednice Hrvatskog sabora u ovom sazivu malo dulje, Bebić je rekao na "nije bitno koliko imamo sjednica već što radimo i da li radimo kako treba te da li smo racionalni u svemu tome".
"Zamolio sam zastupnike za razumjevanje. Ipak je ovo konac konca za završetak pregovora s EU i potrebno je da iskoristimo ovo vrijeme, i nadam se da to nije umanjilo ništa što bi mogla javnost očekivati, osim možda zanimljivosti kod postavljanja pitanja Vladi", dodao je.
Komentirajući tvrdnje oporbe da se saborska sjednica produžava kako bi se rasprava o njihovom zahtjevu za osnivanje istražnog povjerenstva o slučaju Grbić-Linić-Polančec odgodila za jesen, Bebić je rekao da - što se tiče istražnog povjerenstva - "to istražno povjerenstvo nije potrebno zbog toga što bi to samo potenciralo neke druge političke i druge rasprave koje bi nas odvukle od posla kojeg moramo završit, a ništa se ne bi riješilo".
Ako se istražuje neki novac i kud je on putovao najbolje je slijediti put novca, a to mogu napraviti stručna tijela, istražna tijela, financijski stručnjaci i "ne vidim razloga zbog čega bi trebalo osnivati saborsko povjerenstvo", kazao je Bebić.
Upitan o sve češčim svađama u sabornici, predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić rekao je kako ne misli da "pretjeruju u tim prepirkama i svađama".
"Uvijek nastojim da te rasprave svedem na neku normalu i poštovanje osobe. Može se izreći bilo koje političko mišljenje pa čak i najoštrijim riječnikom ali se ne mora nikog vrijeđati. Od početka mog mandata je želja da sačuvamo poštovanje jedan prema drugome i da zasjedanje Sabora završi u podnošljivoj atmosferi", kazao je Bebić.
"Jedan razlog zbog čega smo produžili i produžavamo pojedina zasjedanja Sabora je što neki zastupnici proizvedu 20 ili ne znam koliko isprvaka netočnih navoda ili replika ili povreda poslovnika, i kad se to pomnoži s minutažom to je vrijeme koje se potroši neracionalno, i vjerujem da je velik dio toga zapravo zlouporaba tog instituta", rekao je Bebić, ponovno zamolivši klubove zastupnika da se "možda na jesen, prije raspuštanja Sabora donese novi Poslovnik".
Komentirajući napise u medijima da je tajnik Sabora zatražio izvješće zbog slika hrvatskih generala Mirka Norca, Mladena Markača, Ante Gotovine i Branimira Glavaša na zidu jednog stranačkog kluba, Bebić je rekao kako će "to biti tema jednog saborskog predsjedništva. U našem pravilniku nema to precizno naznačeno. Doduše Predsjedništvo dodjeljuje prostor prema broju zastupnika pojedinim strankama ali ne propisuje što će sve tamo biti i koje slike".
On sam, kako je kazao, ne misli da bi se to trebalo izroditi u neku vruću temu.
Na upit slušatelja kada će se donijeti zakon kojim će se ukinuti zakon o beneficijama koje ima bivši predsjednik države, Bebić je kazao da "sva demokratska društva uvažavaju prava bivših predsjednika koje je narod izabrao, i ne bi trebalo biti sporno da i u Hrvatskoj bivši predsjednici koji su bili izabrani na demokratski način voljom građana, po svršetku obnašanja predsjedničkih dužnosti imaju određena prava".
"Nakon 47 godina radnog staža i šest mandata u Saboru pripremam se sa velikim optimizmom za mirovinu", poručio je Bebić na kraju intervjua Hrvatskom radiju, dodavši kako će neskromno reći da je i zaslužio da ide u mirovinu.