FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 6. lipnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Hrvatska je u ponedjeljak na međuvladinoj konferenciji o pristupanju zatvorila pregovore u poglavlju Ribarstvo i tako napravila veliki korak prema završetku pristupnih pregovora, što je sada pitanje tjedana. "Vrlo smo zadovoljni ishodom današnje konferencije i siguran sam da ovo nije zadnje poglavlje koje zatvaramo ovaj mjesec i sada je kraj pregovora iza ugla", rekao je glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak. Pristupna konferencija održana je na veleposlaničkoj razini, odnosno na razini glavnih pregovarača. "Također smo zadovoljni i sadržajem dogovora u poglavlju Ribarstvo. Mislim da su svi naši vitalni interesi na Jadranu, interesi hrvatskog ribarstva i ribara u potpunosti zaštićeni i s optimizmom gledamo na to kada će Hrvatska kao članica EU-a biti u još boljoj mogućnosti štititi svoj nacionalni interes, a to je zaštita Jadrana i svih onih koji na Jadranu i od Jadrana žive", rekao je Drobnjak.

BRUXELLES - Europska unija najavila je da će u utorak predložiti financijsku kompenzaciju proizvođačima voća i povrća koji su zabilježili veliki pad prodaje nakon širenja zaraze bakterijom E. coli i smrtnih slučajeva u Njemačkoj. Sutra će se održati izvanredni sastanak ministara poljoprivrede u Luxembourgu na kojem će Europska komisija predložiti konkretne mjere odštete za taj sektor, kazala je glasnogovornica EK-a Pia Ahrenkilde na konferenciji za novinare. Zasad nije precizirano koja bi bila svota kompenzacije. Nekoliko zemalja traži pomoć, među kojima su Španjolska, prva žrtva krize povjerenja potrošača jer su inicijalno španjolski krastavci bili proglašeni izvorom zaraze, što je naknadno demantirano, ali i Francuska, Nizozemska, Belgija i sama Njemačka.

FRANKFURT - Grčka vlada u ponedjeljak je dogovorila prodaju 10-postotnog udjela u tamošnjem telekom operateru Hellenic Telecom (OTE) njemačkom telekom operateru Deutsche Telekomu (DT), u nastojanju da ubrza proces privatizacije radi lakše otplate golemih dugova. Grčka vlada iskoristila je 'put opciju' (mogućnost prodaje dionica) za prodaju 10 posto udjela u OTE-u za iznos od oko 400 milijuna eura, objavio je danas DT u izvješću regulatornim vlastima. Nakon što se prenesu te dionice u sklopu 'put opcije', grčka vlada će držati udjel od 10 posto plus jedan glas u OTE-u, a DT 40 posto plus jedan glas. DT je utrošio 3,8 milijardi eura od 2008. da bi stekao 30-postotni udjel u tom najvećem telekom operateru jugoistočne Europe i time ojačao svoje uporište u Grčkoj, Rumunjskoj, Bugarskoj i Albaniji.

ZAGREB - Čelnik Airbusa upozorio je Bruxelles da će se suočiti s trgovinskim ratom s Kinom i drugim moćnim zemljama oko europskih planova da se međunarodnim zračnim kompanijama naplaćuje za emisiju stakleničkih plinova, stoji u njegovu pismu koje je na uvid dobio imao Financial Times. Protiveći se uvođenju zračnog prometa u shemu trgovine emisijama stakleničkih plinova od 2012., Tom Enders, izvršni direktor Airbusa, priključio se i drugim vodećim aviokompanijama u Europi. Enders je povjerenici za klimu Connie Hedegaard poručio da "se ovim ludilom risikira odmazda drugih utjecajnih igrača". Povjerenica smatra da bi se stvorio zabrinjavajući presedan kada bi Bruxelles pognuo glavu pred kineskim prijetnjama. "Na Europljanima je da odluče o europskim zakonima. Kamo bismo došli kada bismo svaki put kada donesemo neki zakon u Europi, a Kinezima se ne sviđa, što, mijenjali ga? Vjerujem da bi ovo bio samo početak." "Nismo do toga došli iznenada, već uz potporu Europskog parlamenta, zemalja članica i bivše Komisije", rekla je. Američke zračne kompanije već su ranije krenule u osporavanje te europske odluke pred Europskim sudom pravde (ECJ), a prošloga mjeseca počeli su i kineski dužnosnici lobirati protiv toga.

LONDON - Euro se na međunarodnim tržištima zadržao blizu najviše razine u mjesec dana prema dolaru, pri čemu je podršku crpio od mogućeg rasta ključnih kamatnih stopa u eurozoni i novog sporazuma za spas Grčke. Eurom se tako trgovalo po 1,4614 dolara, a očekuje se da bi u nadolazećim tjednima mogao testirati granicu od 1,50 dolara. Dolar je prema jenu oslabio za 0,17 posto i njime se trgovalo po 80,18 dolara. Jedinstvena europska valuta nastavila je jačati nakon što je u prošli petak pregled grčkih računa inspektora EU-a, MMF-a i Europske središnje banke (ECB) umirio strahove da bi Grčka mogla doći u stanje da ne može podmirivati svoje dugove i otvorio put za injekciju svježeg kapitala. Rast eura ograničila je, pak, objava njemačkog ministarstva financija da se izvješće o inspekciji zajmodavaca ne očekuje prije sredine tjedna, ta da su sve opcije i dalje otvorene. Mogućnost dodatne pomoći, u ukupnom iznosu do čak 100 milijardi eura, kako je objavio njemački Der Spiegel, neće odgovoriti na pitanje dugoročne grčke solventnosti, ali će zemlji omogućiti više vremena. Ostaje otvoren put i za daljnje povećanje ključne kamatne stope, budući da ECB nastoji obuzdati inflaciju, posebice nakon porasta proizvođačkih cijena u eurozoni u travnju.

(Hina) xmkuz yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙