Stambena građevina "Istarska" nagradu je dobila u kategoriji stambene građevine, a riječ je o urbanoj vili smještenoj u rezidencijalnom dijelu Zagreba – preko puta parka Jelenovac. "Građevina je crne boje jer predstavlja tipologiju koja je Zagrebu stigmatizirana i prezrena. Kvaliteta stanovanja može se opisati kao prijelazni oblik između višestambene i obiteljske kuće", navodi se u obrazloženju nagrade. Autori ovog arhitektonskog rješenja su Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić iz tvrtke "Dva arhitekta d.o.o."
Gradska sportska dvorana u Novigradu pobjednik je u kategoriji javne i poslovne građevine, a dobitnik je i posebne nagrade za pritstupačnost. Autor ovog arhitektonskog rješenja je Mario Perossa iz tvrtke "Studio Arch Perossa d.o.o.".
Poljana Pape Ivana Pavla II u Zadru pobjednik je u kategoriji infrastrukturne građevine, a autor je Ante Uglešić iz tvrtke "Forum d.o.o.".
"Projektom je obuhvaćeno područje bogato povijesnim slojevima: rimski forum i bazilika, gradska cisterna iz 16. stoljeća, ostaci srednjevjekovnog gradskog bedema, temelja srušenih zgrada iz 18. do početka 20. stoljeća, do suvremenijeg okruženja (zgrada 'Rašica' i šetnica Benje)", stoji u obrazloženju nagrade.
Ovo je peta godina za redom da CEMEX u Hrvatskoj nagrađuje doprinos u unaprijeđenju graditeljstva. Nagrada je na međunarodnoj razini utemeljena prije 20 godina.
Prošlogodišnja tri hrvatska projekta nagrađena su na međunarodnoj smotri u Meksiku. Poslovno-stambeni sklop "P10" u splitskom naselju Sukoišan osvojio je u Meksiku drugo mjesto u kategoriji stambenih građevina, a višenamjenska sportska dvorana "Krešimir Ćosić" iz Zadra treće mjesto u kategoriji javnih i poslovnih građevina, dok je Sveučilišna knjižnica iz Splita osvojila na prošlogodišnjem natjecanju u Meksiku prvo mjesto u posebnoj kategoriji održiva gradnja.
CEMEX, koji dodijeljuje ovu nagradu, rastuća je globalna tvrtka za građevinska rješenja koja svoje proizvode i usluge isporučuje u više od 50 zemalja. Ta je tvrtka utemeljena u Meksiku 1906. a na hrvatskom se tržištu angažirala preuzevši britansku RMC Grupu, a time i Dalmacija cement, današnju "CEMEX Hrvatsku".