To je treći uzastopni kvartalni pad za nacionalni indeks cijena kuća S&P/Case-Shiller, koji je objavljen u utorak.
Cijene su sada za 32,7 posto niže u odnosu na vrhunac koji su postigle prije pet godina, navodi poslovni portal vijesti CNNMoney.
"Cijene kuća nastavljaju spiralom pada bez olakšanja na vidiku", rekao je David Blitzer, glasnogovornik Standard and Poor's-a.
Indeks obuhvaća 80 posto američkog stambenog tržišta i ovoga je mjeseca izvještaj potvrdio ponovljenu recesiju u cijenama kuća u većem dijelu zemlje, rekao je Blitzer.
Stambeno tržište prošlo je kroz kratko razdoblje oporavka, počevši sredinom 2009., vrativši gotovo 5 posto od ranijih gubitaka. Nakon što su porezne olakšice za kupce kuća istekle u travnju prošle godine, recesija je nastavljena.
Zasebni S&P/Case-Shiller indeks koji pokriva 20 velikih američkih gradova, također je pao tijekom ožujka zabilježivši osmi mjesec uzastopnog opadanja.
Od 20 gradova, samo su u Washington cijene kuća rasle, za 4,3 posto tijekom posljednjih 12 mjeseci.
Kuće u Minneapolisu izgubile su najviše vrijednosti u tom razdoblju, izgubivši 10 posto cijene.
Drugi veliki gubitnici su Phoenix (- 8,4%), Chicago (- 7,6%) i Portland (Oregon) (- 7,6%).
Cijene kuća i dalje će biti na udaru ovrha uz veliki broj preuzetih kuća koje su preplavile tržište. Mnoge od tih kuća su u lošem stanju i prodaju se uz velike popuste prema konvencionalnim kućama, što ruši ukupnu vrijednost na tržištu.
Pad cijena kuća ima poražavajući učinak na gradnju novih kuća, kazao je Pat Newport, analitičar tržišta nekretnina tvrtke IHS Global Insight.
Prema Nacionalnoj udruzi trgovaca nekretninama, prosječna cijene kuće u SAD u travnju je bila 163.700 dolara.
Pad cijena kuća znači udar na banke i vladine agencije za hipotekarne kredite Fannie Mae i Freddie Mac.
"Sa svakim uzastopnim padom cijena kuća, imovina im vrijedi manje i banke će trpiti sve veće gubitke", izjavio je za CNBC Rick Sharga iz tvrtke RealityTrack.
"Ako ne dođe do značajnog oporavka cijena kuća do kraja godine, možda ćemo morati razmisliti o usklađivanju s tržišnom vrijednošću za hipoteke u posjedu banaka i otpisivanje naveliko za sekundarnu založnu izloženost. To implicira pitanje solventnosti za Bank of America, Wells Fargo, JP Morgan i Citigroup te velike gubitke za vladu SAD-a i privatne ulagače", kazao je za CNBC Chris Whalen iz tvrtke Institutional Risk Analytics.