U toj su skupini financijskih tvrtki, između ostalih, britanski HSBC i Royal Bank of Scotland, te američki Goldman Sachs i JPMorgan Chase, japanska Nomura i francuski Societe Generale, citira BBC izvješće Global Witnessa.
Banke nisu željele potvrditi tu informaciju.
Europska unija i Ujedinjeni narodi u međuvremenu su zamrznuli svu libijsku imovinu.
Dokument s datumom od 30. lipnja 2010. pokazuje da HSBC drži 292,7 milijuna dolara na deset gotovinskih računa, a slična svota uložena je i u jedan hedge fond.
Goldman Sachs drži na tri računa 43 milijuna dolara.
Gotovo četiri milijarde dolara libijske imovine uloženo je u investicijske fondove i strukturirane financijske proizvode, od čega samo Societe Generale drži milijardu dolara, navodi BBC.
Japanska banka Nomura i Bank of New York drže po 500 milijuna dolara.
Daleko veći udio imovine Libijske investicijske agencije (LIA), ukupno 19 milijardi dolara, uložen je u banke u Libiji i na Bliskom istoku, pokazuje dokument.
LIA je također uložila milijarde dolara u dionice poznatih svjetskih tvrtki poput General Electrica, BP-a, Vivendija i Deutsche Telekoma.
Poznato je da je Libija vlasnik udjela u talijanskoj banci UniCredit i industrijskoj grupi Finmeccanica.
Libijski stabilizacijski fond LIA osnovan je 2006., raspolaže imovinom vrijednom oko 70 milijardi dolara i 13. je po veličini u svijetu, pokazuju podaci Instituta za državne stabilizacijske fondove (Sovereign Wealth Fund Institute).