Senat ističe kako se zaključkom da se upute u redovitu proceduru nacrti prijedloga zakona "hrvatski sustav znanosti i visokog obrazovanja usklađuje s europskim trendovima promjena u upravljanju i financiranju sustavom znanosti i visokog obrazovanja", navodi MZOŠ.
Ističe kako Senat predlaže svim zainteresiranim članovima osječke akademske zajednice da, u produljenom trajanju javne rasprave, upute Ministarstvu pojedinačne prijedloge i primjedbe na navedene tekstove nacrta prijedloga zakona.
"Tako se Sveučilište u Osijeku pridružilo Gospodarskom socijalnom vijeću (GSV), mnogobrojnim sveučilištima i veleučilištima te znanstveno-istraživačkim institutima na čelu s Institutom Ruđer Bošković kao i čitavom nizu pojedinaca i ustanova koji su se pozitivno očitovali o predloženom paketu zakona o znanosti i visokom obrazovanju", kaže se u priopćenju.
MZOŠ zahvaljuje pojedincima i ustanovama koji su tijekom javne rasprave pomogli u izradbi i oblikovanju "iznimno kvalitetnih zakonskih rješenja".
Ministarstvo ističe kako će novim zakonima prvi put u Hrvatskoj biti jasno uređen i omogućen sustav potpuno besplatnog studiranja, u sklopu kojega će svi budući studenti, neovisno o svojemu materijalnom ili socijalnom statusu, imati jednake prilike za upis i završetak željenih studija. Ovaj korak se smatra jednim od posljednjih na putu prema besplatnom visokom obrazovanju, navodi MZOŠ.