"Nakon što su se Gospodarsko socijalno vijeće, brojna sveučilišta i brojni znanstveno-istraživački instituti na čelu s Institutom Ruđer Bošković, te čitav niz pojedinaca i ustanova pozitivno očitovali o predloženom paketu zakona o znanosti i visokom obrazovanju, podrška je stigla i od Vijeća veleučilišta i visokih škola", navodi u priopćenju Ministarstvo. Dodaje kako se u pismu, kojeg potpisuje predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola prof. dr. Marko Jelić, pozdravlja namjera predlagatelja da kvalitetnim rješenjima poboljša razinu visokog obrazovanja u RH te Vijeće podržava donošenje zakona.
Ministarstvo "zahvaljuje svim pojedincima i ustanovama koji su svojim primjedbama i prijedlozima tijekom više od pola godine trajanja javne rasprave pomogli u izradi iznalaženju i oblikovanju iznimno kvalitetnih zakonskih rješenja".
Ministarstvo ujedno "izražava vjeru da će i svi ostali koji još možda imaju dodatnih primjedbi pomoći Ministarstvu da se kroz predstojeća dva saborska čitanja dotjeraju i posljednje pojedinosti triju zakona, kao što je to učinilo i Vijeća veleučilišta i visokih škola RH".
"Novim će zakonima u Hrvatskoj prvi put jasno biti uređen i omogućen sustav potpuno besplatnog studiranja, kroz kojega će svi budući studenti, neovisno o svojem materijalnom ili socijalnom statusu, imati jednake prilike za upis i završetak željenih studija", navodi Ministarstvo i dodaje kako "u tom smislu, osobitu zahvalu upućuje studentima iz pokreta 'Besplatno školstvo' koji su prije dvije godine prosvjedom jasno i glasno ukazali na problem gotovo pa lihvarskih školarina na mnogim visokim učilištima, te time potakli rješavanje tog pitanja".
Ministarstvo u priopćenju ističe kako su ključne promjene, koje reforma sustava znanosti i visokog obrazovanja donosi, besplatno studiranje svim studentima, jednaka dostupnost visokog obrazovanja svima, visoko obrazovanje kao javno dobro, zaustavljanje komercijalizacije na javnim visokim učilištima, povezivanje visokog obrazovanja s tržištem rada, učinkovitije financiranje (umjesto državnog upravljanja, državni nadzor nad trošenjem proračunskog novca), garancija financijske stabilnosti sveučilišta i znanstvenih instituta, osnaživanje znanstvenih i istraživačkih potencijala radi lakšeg povlačenja sredstava iz EU fondova, znanost kao zamašnjak društvenog i gospodarskog održivog razvoja, zakoni kao preduvjet za provedbu bilo kakvih strategija visokog obrazovanja i znanosti te zakoni u skladu s preporukama EU i za dobrobit hrvatske znanosti.