Stajalište je to MZOŠ-a navedeno u današnjem priopćenju kojim reagiraju na izjavu profesora Siniše Rodina s Katedre za europsko javno pravo zagrebačkoga Pravnog fakulteta da, kako se navodi, postoji mogućnost da se donošenjem paketa zakona ponovno otvore poglavlja 25 i 26.
Uz napomenu da se načelom supsidijarnosti, a na temelju ugovora o osnivanju europskih zajednica, na razini EU-a uređuju predmetna područja, ističe se da bi se spomenuta poglavlja mogla ponovno otvoriti ako Republika Hrvatska ne ispuni obveze koje je preuzela unutar relevantnih pregovaračkih stajališta.
Podsjeća se da su obveze koje je u ime RH je preuzela radna skupina za pregovore o spomenutim poglavljima, na čelu s pregovaračem profesorom Perom Lučinom, aktualnim rektorom Sveučilišta u Rijeci, odnose prvenstveno na daljnje jačanje administrativnih sposobnosti za provedbu pravne stečevine u ovim područjima, te institucionalne reforme u cilju usklađivanja nacionalnih sustava znanosti i visokog obrazovanja s onima EU-a.
Dodaje se da unutar zajedničkoga stajališta EU-a, kojima se formalno zatvaraju poglavlja 25 i 26, Vijeće EU-a poziva RH da nastavi s reformama sukladno smjernicama EU-a i najavljuje praćenje (monitoring) procesa daljnjeg usklađivanja i provedbe pravne stečevine do završetka pristupnih pregovora te da se rezultati toga praćenja redovito razmatraju unutar Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje, a jednom godišnje objavljuju se unutar "Izvješća o napretku" Europske komisije.
S tim u vezi navodi se da je unutar zadnjega "Izvješća o napretku" iz studenoga 2009. Europska komisija ustvrdila da je u oba poglavlja postignut "dobar napredak". Dodaje se da je Komisija kao najvažnije elemente daljnjega usklađivanja vezano uz Poglavlje 25 navela da su potrebni "dodatni napori za potpuno uključivanje i sudjelovanje RH u Europskom istraživačkom prostoru", a u kontekstu Poglavlja 26 ocijenila kao "budući izazov strukturne reforme na sveučilištima i reformu sustava školarina" te osiguranje kvalitete.