Suautor monografije Danijel Petković, predstavljajući "Rokovačke zidine", podsjetio je kako su današnji Rokovci, koji se nalaze nekoliko kilometara jugoistočno od Rokovačkih zidina, nastavak naselja koje je u srednjem vijeku postojalo u blizini Rokovačkih zidina.
"Franjevačka crkva, poznata danas kao Rokovačke zidine, ostala je nakon preseljanja Rokovaca na istom mjestu i prostor oko nje služio je sve do 18. stoljeća za pokop Rokovčana", kazao je Petković i dodao kako su Rokovačke zidine najgore opustošene u zadnjih šezdesetak godina.
"Općedruštvena nebriga za povijesne vrijednosti poput Rokovačkih zidina ne prati samo taj spomenik već i ostalu srednjovjekovnu kulturnu baštinu. Iako je u Vukovarsko-srijemskoj županiji bilo više desetaka crkava veličine crkve na predjelu Rokovačkih zidina, većina su danas jedva vidljivi arheološki spomenici u prostoru", ocijenio je Petković.
Dodao je kako je monografija doprinos nastojanjima da se Rokovačke zidine zaštite od daljnjeg propadanja koje prijeti tom srednjovjekovnom spomeniku te u budućnosti i obnove barem do stanja koje je zabilježeno na fotografijama s početka 20. stoljeća.
Po riječima urednika Zlatka Virca, knjiga poput monografije "Rokovačke zidine" jako je malo napisano.
"Monografija je pisana na vrlo znanstven, ali i popularan način, a prvi put autori su se koristili mađarskim srednjovjekovnim izvorima", rekao je Virc, dodavši kako je danas "svima jasno da Rokovačke zidine treba čuvati i sačuvati".
Monografija "Rokovačke zidine", tiskana u nakladi vinkovačkoga Gradskog muzeja, na više od 140 stranica uz tekst sadrži i brojne fotografije te povijesne zemljovide lokaliteta.