Cilj skupa je osvrnuti se na postignuti stupanj humanizacije u liječenju djece u hrvatskim bolnicama tijekom 12 godina od kako se provodi akcija "Za osmijeh djeteta u bolnici" kao i razmotriti mogućnosti da se i ostalih deset dječjih odjela potaknu na unapređenje kvalitete zdravstvene skrbi o djeci. Akciju "Za osmijeh djeteta u bolnici" pokrenuli su 1999. Savez društava "Naša djeca", Hrvatsko društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju te Hrvatsko društvo medicinskih sestara,
Ideja jest i da se taj program uključi u doneseni standardizirani nacionalni program kvalitete zdravstvenih ustanova, tzv. PATH program, koji predstavlja sveobuhvatno sredstvo procjene rezultata zdravstvenih ustanova.
Bolnički odjeli koji nose naziv prijatelja djece morali su zadovoljiti 12 kriterija za unapređenje skrbi o djeci pa stručnjaci smatraju da je došlo do pozitivnih promjena u bolnicama, da je raširen holistički pristup prema svakom malom pacijentu, a roditeljima omogućen svakodnevni boravak uz dijete uključujući i skrb o djetetu prilikom bolničkih postupaka. U bolnicama su, ocjenjuju, osnovane igraonice i drugi kulturno-zabavnih sadržaji za djecu kao i osuvremenjen i oplemenjen bolnički ambijent.
Na temelju dosad postignutog prof. Josip Grgurić iz središnjeg koordinacijskog odbora akcije "Za osmijeh djeteta u bolnici", smatra da je 20 godina od usvajanja Konvencije o pravima djeteta došlo vrijeme da se edukacija o pravima djece uvede u nastave planove i programa medicinskih fakulteta i zdravstvenih veleučilišta, čiji bi sastavni dio bila i kvaliteta humanizacije zdravstvenih institucija.