Ukupne kreditne obveze brodogradilišta pokrivene državnim jamstvima iznose 11,3 milijarde kuna, što je iznos koji bi mogao biti prenijet u javni dug.
Šoljić je u izjavi za Hinu naglasio kako se nada da će u zakonu biti sadržano i prijelazno razdoblje, odnosno razdoblje dok novi vlasnik, ili dok se to riješi na drugi način, ne ugovori nove poslove te da se nada da nije samo riječ o običnom prebacivanju dugova.
O predloženom zakonu tek će se raspravljati u saboru, pa Šoljić ocjenjuje da će se o toj temi tek voditi politička bitka i da će "biti prepucavanja".
Istaknuo je da je iznos od 11,3 milijuna kuna posljedica nebrige više vlada i uprava koje su nebrigom uzrokovale gubitke.
Napominjući kako je u razdoblju 2000. do 2008. godine konjuktura na brodarskom tržištu bila najveća, Šoljić je rekao kako je stanje na tržištu brodova do 2008. bilo izuzetno povoljno te je brod koji je ugovoren za neku cijenu bio za tu cijenu i prodan, odnosno gradnja brodova u hrvatskim brodogradilištima bila je "pokrivena".
Pitanje je gdje je završio novac, kao i zašto su krediti za financiranje proizvodnje koje su brodogradilišta dobivala od poslovnih banaka bili toliko skupi, kaže Šoljić.
Hrvatska vlada jučer je Saboru uputila prijedloga zakona o uređenju prava i obveza brodogradilišta u procesu restrukturiranja, a koji uz ostalo predviđa preuzimanje u javni dug obveza koje mogu nastati slijedom programa restrukturiranja i temeljem državnih jamstava.
Trenutno su aktivna državna jamstva za kredite brodogradilištima u ukupnom iznosu 11,3 milijardi kuna. To je iznos koji bi potencijalno mogao biti prenijet u javni dug, no točan će iznos ovisi o konačnim prihvaćenim programima restrukturiranja, završetku privatizacije, sklapanju ugovora s novim vlasnicima, statustu avansnih jamstava.
Po podacima iz obrazloženja zakona, državnim je jamstvom pokriveno ukupno 4,3 milijarde kuna kredita Brodosplita, a još se 59 milijuna kuna odnosi jamstva Brodosplit-Brodogradilište specijalnih objekata. Aktivna su i državna jamstva riječkom 3. maju u ukupnom iznosu od 2,97 milijardi kuna, Brodotrogiru 2,1 milijardu kuna kredita, a jamstvima je pokriveno i 980 milijuna kredita Brodogradilišta Kraljevica.
Država jamči i za 733,4 milijuna kuna kredita pulskog Uljanika, ali to brodogradilište uredno ispunjava svoje obveze i brodogradilište je koje se više ne smatra poduzetnikom u teškoćama.
Po podacima iz izvješća Ministarstva financija o danim državnim jamstvima u 2010. godini, sektoru brodogradnje prošle su godine izdana državna jamstva u iznosu od 2,98 milijardi kuna.