Ako Vlada to ne učini organizirat ćemo sindikalne akcije, najprije u Brodosplitu a zatim u ostalim brodogradilištima, rekao je predsjednik Odbora i povjerenik SMH-a u riječkom 3. maju Juraj Šoljić.
Rekao je kako se u svim brodogradilištima u primorskim županijama, koja zapošljavaju najmanje 13.000 ljudi, događa "socijalni genocid." Šoljić tvrdi da sve zemlje članice EU imaju neku vrstu subvencija za brodogradnju, jedino ih nema Hrvatska.
Povjerenik SMH-a u Brodosplitu Joško Franić upozorio je kako to brodogradilište nema posla i novih ugovora, u sadašnjim uvjetima ne može funkcionirati, a sve ukazuje na to da se splitski škver vodi u stečaj. Najavio je za slijedeći ponedjeljak odluku o tome što će poduzeti sindikat, a vjerojatno će radnike pozvati na obranu radnih mjesta i industrijske akcije.
Tražimo od Vlade i mjerodavna ministarstva da nam nađu novi posao i osiguraju kvalitetan rad Uprave. Radnici neće dozvoliti da se država "postavi na noge" kroz gašenje industrije, rekao je Franić i zaprijetio kako će radnici Brodosplita, ako treba, "preuzeti škver u svoje ruke i dovesti ga do rentabilnog poslovanja".
Nećemo na koljenima u Europu, istaknuo je Franić i poručio ministru gospodarstva Đuri Popijaču da se "ako ne zna voditi gospodarstvo, vrati u HUP".
Povjerenik SMH-a u Brodotrogiru Slavko Bilota najavio je kako bi i trogirski škver za nekoliko mjeseci mogao ostati bez posla. Brodari nisu spremni graditi brodove u brodogradilištu kojem se ne zna sudbina, pa bi se moglo dogoditi da pregovori s EU završe, odnosno da se 8. poglavlje zatvori, a pitanje preustroja brodogradilišta ne bude riješeno.
Povjerenik SMH-a u Brodogradilištu Nauta Lamjana Mario Košta izvijestio je kako je tamo jučer prekinut štrajk jer je račun tvrtke deblokiran, a radnicima su isplaćene plaće za veljaču.
Košta tvrdi da je vlasnik, koji je brodogradilište kupio za jednu kunu, prije svega zainteresiran za zemljište, a i vlasnici terena uz brodogradilište također žele njegovo gašenje jer bi im tada zemljište više vrijedilo.