Tečaj europske valute prema američkoj potonuo je prošloga tjedna 3,39 posto, na 1,4315 dolara.
Euro je oštro pao i prema japanskoj valuti, pa mu je cijena potonula 4,0 posto, na 115,45 jena.
I dolar je oslabio prema jenu. Tečaj mu je skliznuo 0,68 posto, na 80,60 jena.
Unatoč slabljenju prema jenu, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošloga tjedna 1,82 posto, na 74,16 bodova, odmaknuvši se od 72,69 bodova, najniže razine u tri godine.
Početkom tjedna euro je prema dolaru stabilno jačao jer se očekivalo da će Europska središnja banka, nakon sjednice njezinih čelnika u četvrtak, signalizirati daljnje povećanje kamatnih stopa u eurozoni u lipnju.
Zbog toga se u srijedu, po prvi puta nakon 17 mjeseci, cijena eura probila iznad razine od 1,49 dolara.
No, kada se već procjenjivalo može li se do kraja tjedna 'napasti' i psihološki važna razina od 1,50 dolara, tečaj eura u četvrtak je naglo potonuo oko 2 posto.
Posljedica je to signala iz ECB-a da banka vjerojatno neće podizati kamate u eurozoni u lipnju, nego možda u srpnju. No, i to dolazi u pitanje jer najnoviji podaci iz Njemačke ukazuju na usporavanje rasta najvećeg europskog gospodarstva.
Pritisak na euro dodatno je ojačao u petak, nakon napisa u njemačkom Spiegel Onlineu da se Grčka kani povući iz eurozone. No, to je grčko ministarstvo financija demantiralo, nakon sastanka ministara financija eurozone u petak navečer.
S druge strane, dolaru je podrška stigla od podatka da je u travnju u SAD-u broj zaposlenih porastao za 244.000, više nego što se očekivalo, što budi nadu u oporavak tamošnjeg tržišta rada.
Trgovci ipak očekuju da će euro u srednjoročnoj perspektivi jačati prema dolaru budući da će ECB, po njihovim očekivanjima, brže podizati kamatne stope nego američka središnja banka.