"Odlučno odbacujemo entitetsko osporavanje državnog suda i tužiteljstva, jer su to državne institucije koje su utemeljene na ustavu i zakonima BiH", stoji među ostalim u izjavi u čijem su donošenju sudjelovale gotovo sve stranke zastupljene u federalnom parlamentu osim HDZ BiH i HDZ 1990., čiji zastupnici nisu ni nazočili sjednici.
Izjavom su osuđena i sva druga osporavanja državnih tijela vlasti, a posebice ona čija su meta sigurnosne agencije.
Federalni je parlament posbenom izjavom, među ostalim, podržao reformu ustava BiH kako bi se u zemlji učvrstio demokratski ustroj a konstitutivnim narodima i svima ostalima osigurala odgovarajuća zastupljenost u svim tijelima vlasti.
"Odbacujemo prijedloge o teritorijalnoj organizaciji BiH zasnovanoj isključivo na etničkim načelima", stoji u izjavi čije su usvajanje potaknule stranke predvođene Socijaldemokratskom partijom BiH (SDP) koje su uspostavile vlast u Federaciji BiH.
Predsjednik parlamenta RS Igor Radojičić izjavio je kako federalni parlament nema ovlasti miješati se u poslove drugog entiteta te je najavio kako će se pripreme za referendum nastaviti.
"Sve što dalje slijedi odnosi se isključivo na provedbu odluke (o referendumu)", kazao je Radojičić u Banjoj Luci komentirajući sjednicu federalnog parlamenta.
O provedbi najavljenog referenduma u RS u Banjoj Luci tijekom dana entitetski predsjednik Milorad Dodik razgovarao je s hrvatskim veleposlanikom u BiH Tončijem Staničićem.
Iz Dodikova je ureda priopćeno kako je hrvatskom veleposlaniku prenesena poruka da se referendum ne odnosi na status RS nego je reagiranje na navodne propuste u radu suda i tužiteljstva BiH.