FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

Autor: slek
ZAGREB, 21. travnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 21 sat.

BEOGRAD - Viši sud u Šapcu u Srbiji odlučio je da su ispunjeni uvjeti za izručenje Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini ratnog gradonačelnika Trebinja Božidara Vučurevića, uhićenoga u Srbiji početkom travnja, izjavio je u četvrtak glasnogovornik šabačkog suda Slobodan Velisavljević. Hoće li i kojoj od dviju država biti izručen Vučurević, po Velisavljevićevim riječima, konačnu će odluku donijeti srbijanska ministrica pravosuđa Snežana Malović. Vučurević, kojemu je ekstradicijski pritvor produljen za dva mjeseca, u međuvremenu ima pravo podnijeti srbijanskom prizivnom sudu žalbu na odluku suda u Šapcu. Vučureviću, uhićenom u Srbiji po međunarodnoj tjeralici raspisanoj u Hrvatskoj, istražni sudac višeg suda u Šapcu nakon saslušanja odredio je pritvor. Vučurević se, prema optužnici, u Hrvatskoj tereti za bombardiranje Dubrovnika početkom 90-ih godina, u vrijeme kada je bio na dužnosti gradonačelnika Trebinja. Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku podiglo je u listopadu 2008. optužnicu protiv Vučurevića zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva na dubrovačkom području i uništavanja kulturnih i povijesnih spomenika između 1991. i 1995.

BEOGRAD - U oružanim sukobima koji su se dogodili na prostoru nekadašnje SFR Jugoslavije u razdoblju od 1991. do 1995. godine poginulo je i nestalo 2028 građana Srbije, proizlazi iz popisa ljudskih gubitaka u Srbiji što ga je provela nevladina udruga Fond za humanitarno pravo (FHP), predstavljenog u četvrtak u Beogradu. Prema podatcima FHP-a, koji napominje da oni nisu konačni, tijekom rata u Sloveniji (1991.), Hrvatskoj (1991.-1995.) i Bosni i Hercegovini (1992.-1995.) stradalo je i nestalo 2028 srbijanskih građana, a sudbina 385 građana do danas nije rasvjetljena. U Sloveniji je stradalo 23 građana Srbije, u Hrvatskoj 850, u BiH 832, dok se za 323 građana Srbije mjesto stradanja još uvijek ne može sa sigurnošću utvrditi. Kad je riječ o pripadnosti određenim oružanim postrojbama, prema podatcima FHP-a, najviše je stradalo pripadnika JNA - 1039, među kojima je bilo 180 ročnika. U redovima "Vojske Republike Srpske" život je izgubilo 286 građana Srbije, 37 u redovima "Vojske Republike Srpske Krajine", 16 ih je poginulo kao pripadnici srbijanskog ministarstva unutarnjih poslova, dok se za 92 osobe se na temelju do sada prikupljenih podataka ne može sa sigurnošću odrediti pripadnost nekoj oružanoj postrojbi. Najviše osoba - 485 stradalo je u rujnu, listopadu i studenom 1991. godine, u i oko Vukovara njih 86, potom u širem dubrovačkom području, zatim u Lici, srednjoj Dalmaciji, Posavini, središnjoj Hrvatskoj i istočnoj Slavoniji, a FHP je, kako je navedeno, registrirao i smrt 58 civila.

MOSTAR - Skupština Hercegbosanske županije (HBŽ), kao posljednja od deset u Federaciji BiH, izabrala je u četvrtak izaslanike u Dom naroda Parlamenta FBiH, čime je dovršen prvi dio procedure izbora izaslanika u gornji, nacionalno koncipirani dom ovoga entiteta koji je ranije u nepotpunom sastavu izabrao prijepornu izvršnu vlast. Nakon što su dva HDZ-a punih šest mjeseci nakon izbora blokirala izbor izaslanika za Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, iz reda Hrvata u skupštini HBŽ-a izabrani su Stipo Pelivan iz HDZ-a BiH te Josip Perić iz HSP-a BiH. S ovim izaslanikom iz HSP-a je grupacija stranaka okupljena oko SDP-a, a koju čine i Narodna stranka Radom za boljitak, dobila šestog hrvatskog izaslanika u Domu naroda Federacije BiH od ukupno njih 17 čime imaju potrebnu trećinu glasova u nacionalnom klubu za prihvaćanje svih odluka u tome domu naspram dva HDZ-a BiH. Rezultate glasovanja u HBŽ-u treba još potvrditi Središnje izborno povjerenstvo (SIP). U slučaju da u Domu naroda jedan od tri nacionalna kluba Hrvata, Bošnjaka i Srba ne bude popunjen s po 17 izaslanika, po formuli kako je to predviđeno Ustavom Federacije i Izbornim zakonom BiH, pristupit će se drugom krugu biranja nacionalnih izaslanika iz onih županijskih skupština u kojima postoje predstavnici tih naroda, te popunjavanje sedam mjesta u Domu naroda koji su rezervirani za predstavnike 'ostalih', odnosno nacionalnih manjina. Tek kada se popune svi nacionalni klubovi, SIP je najavio da će podijeliti potvrde o mandatima izabranim izaslanicima u Domu naroda. Vlast u Federaciji BiH je potkraj ožujka uspostavila grupacija stranaka okupljena oko SDP-a BiH, što je Središnje izborno povjerenstvo ocijenilo nelegalnim. Visoki međunarodni predstavnik u BiH Valentin Inzko u međuvremenu je privremeno suspendirao odluku SIP-a dok se o tome očituje Ustavni sud Federacije BiH. Ustavni sud FBiH je odbio raspravljati o legalnosti nove vlasti budući je donedavna predsjednica Borjana Krišto povukla ranije upućeni zahtjev, izražavajući sumnje da bi ovaj sud mogao odlučivati pod pritiskom međunarodne zajednice.

SARAJEVO - Banjalučki biskup Franjo Komarica pozvao je u četvrtak hrvatske političare u Bosni i Hercegovini da se "uozbilje" i u suradnji s političkim predstavnicima Srba i Bošnjaka konačno pokušaju pronaći rješenje za tešku političku krizu u toj zemlji. Na konferenciji za novinstvo održanoj u Banjoj Luci, biskup Komarica neizravno je kritizirao čelnike vodećih hrvatskih stranaka čije je sjedište u Hercegovini optuživši ih da uopće ne vode računa o Hrvatima koji žive u Bosni. "Hrvatske političare u Hercegovini pozivam da priznaju da i u Bosni žive Hrvati jer to do sada nije slučaj. Da nije tako, valjda bi se do sada svojim domovima vratio netko od 200 tisuća prognanih (iz Bosne)", izjavio je Komarica. Banjalučki je biskup ustvrdio kako se BiH nalazi u jednoj od najdramatičnijih kriza od potpisivanja Daytonskog sporazuma te je upozorio kako će svako dalje destabiliziranje stanja u BiH imati teške posljedice i u okružju. "Ne mogu Hrvatska i Srbija ostati mirne ako je u BiH nemirno", kazao je Komarica.

LJUBLJANA - U opsežnoj kriminalističkoj akciji vezanoj uz malverzacije ranijih godina u slovenskim podružnicama klagenfurtske Hypo banke i Hypo leasinga, policija je na području policijskih uprava Ljubljana i Krško u četvrtak izvela dvadeset kućnih pretraga, pri čemu je deset osoba zadržano na informativnim razgovorima. Od deset privedenih osoba, dvije su u međuvremenu puštene na slobodu, potvrdio je u četvrtak poslije podne slovenski Nacionalni istražni ured (NPU), policijski odjel za gospodarski i organizirani kriminal. Ravnatelj ureda Robert Črepinko izjavio je na konferenciji za novinare u Ljubljani da se istraga o kaznenim djelima s područja gospodarskog kriminaliteta i korupcije usredotočuje na bivše menadžere slovenskih podružnica Hypo-a koji su prije dva mjeseca smijenjeni odlukom središnjice u Klagenfurtu te na neke klijente banke. Slovenski mediji, pozivajući se na policijske izvore, navode da je riječ o sumnjama u nezakonite provizije u poslovanju s nekim klijentima Hypo-a u Sloveniji i transferiranju novca preko fiktivnih tvrtki u Lihtenštajnu i drugim "poreznim oazama". Uz bivše zaposlenike banke pod istragom su i neki njezini klijenti, potvrdio je Črepinko. Dodao je da procjene govore o gospodarskoj šteti od više milijuna eura, ali da je o iznosu i konačnim rezultatima istrage, za koju se pretpostavlja da će trajati još nekoliko mjeseci, za sada teško više reći budući je riječ o predkaznenom postupku. Črepinko je potvrdio da se istraga u Sloveniji vodi u okviru međunarodne suradnje, te da su slovenski istražitelji u kontaktu s policijama u Austriji, Hrvatskoj i Lihtenštajnu.

ZAGREB - Papa Benedikt XVI. izrazio je u propovijedi na Veliki četvrtak žaljenje što su kršćani "uglavnom postali narod nevjere i udaljili se od Boga", što je pripisao umoru Zapada od "vlastite kulture i povijesti", javljaju svjetske agencije. Tijekom mise na Veliki četvrtak, u spomen na Kristovu posljednju večeru s apostolima prije njegova uhićenja i raspeća, njemački Papa je istaknuo da su zapadne zemlje - "srce kršćanstva" - "umorne od svoje vjere i od vlastite povijesti i kulture". One, dodao je, "više ne žele upoznati vjeru", prenosi francuska agencija France Presse. "Nismo li se navikli na Božju odsutnost i ne želimo li biti dovoljni sami sebi?", upitao je, pozivajući vjernike da "stalno osjećaju čežnju" za Bogom. Na općoj audijenciji kojoj je prisustvovalo 13.000 vjernika, Sveti Otac je u srijedu izrazio žaljenje zbog "pospanosti" Kristovih učenika, neke vrste neosjetljivosti duše na moć zla" i ujedno "neosjetljivosti na Božju prisutnost". Spomenuo je i "prirodnu odbojnost" ljudi prema smrti, ali i pravu "odbojnost prema Bogu". Papa Joseph Ratzinger redovito upozorava na naglo udaljavanje od vjere svoje domovine Njemačke i čitavog Zapada i poziva vjernike da se ne srame priznati svoju kršćansku vjeru. Veliki četvrtak je dan sjećanja na Kristovo ustanovljenje euharistije i svećeništva na posljednjoj večeri. Na večernjem obredu Papa će oprati noge dvanaestorici svećenika u spomen na Kristov čin poniznosti prema svojim učenicima.

BEOGRAD - Suđenje Sretenu Jociću, Željku Milovanoviću i Milenku Kuzmanoviću, beogradskom dijelu skupine koja se u Srbiji i Hrvatskoj tereti za ubojstvo suvlasnika "Nacionala" Ive Pukanića i njegova suradnika Nike Franjića, nastavljeno je u četvrtak ispitivanjem sudskih vještaka, a daljnja ispitivanja odgođena su za lipanj. Nataša Ortynski, stručnjakinja za biološka vještačenja, koja je ispitana videovezom iz Županijskoga suda u Zagrebu, svjedočila je o predmetima koji se povezuju s počiniteljima. Ispitivanje tehničkog vještaka Stanislava Peruška odgođeno je za sljedeće ročište, koje se očekuje početkom lipnja. Optužnica posebnoga državnog odvjetništva u Beogradu tereti Jocića, Milovanovića i Kuzmanovića za kaznena djela zločinačkog udruživanja i teškog ubojstva. Njih su trojica optužena da su za novčanu nagradu, ne manju od 1,5 milijuna eura, nakon duljeg praćenja Pukanića, u listopadu 2008. pripremili eksplozivnu napravu koju su postavili na kupljeni skuter, koji je dovezen i parkiran uz Pukanićev automobil u dvorištu njegove medijske tvrtke u Zagrebu.

ZAGREB/DEN HAAG - Haaški sud (ICTY) odlučilo je u četvrtak pustiti na privremenu slobodu bivšeg šefa srbijanske službe državne sigurnosti (SDB) Jovicu Stanišića zbog obilježavanja šest mjeseci od smrti njegova oca, dok je odbio zahtjev za puštanjem Franka Simatovića, bivšeg zapovjednika jedinice za specijalne operacije SDB-a. Optužnica u pet točaka tereti Stanišića i Simatovića za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene na području Hrvatske i BiH progonom, ubojstvima, deportacijama i drugim nečovječnim djelima. Stanišićeva obrana zatražila je od sudskog vijeća 13. travnja da Stanišića pusti na slobodu kako bi 30. travnja u Bačkoj Palanci mogao biti na obilježavanju šest mjeseci od smrti oca. Odvjetnički tim Simatovića također je sudskom vijeću 12. travnja uputio zahtjev da ga se pusti na slobodu od 18. travnja do 14. srpnja kako bi pomogao pravnom timu u pripremi obrane. No, suci su zahtjev odbacili ocijenivši da njegov boravak u Beogradu nije nužan za pripremu obrane. Puštanje haških pritvorenika na pogrebe užih članova obitelji uobičajena je praksa ICTY-a.

SARAJEVO - Vršitelj dužnosti voditelja delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Renzo Daviddi zatražio je u četvrtak od vlasti Republike Srpske da odustanu od priprema za provedbu referenduma kojim bi se pokušalo osporiti postojanje suda i tužiteljstva BiH, no predsjednik vlade toga entiteta Aleksandar Džombić taj je zahtjev odbacio. Daviddi je nakon susreta s Džombićem u Banjoj Luci izjavio novinarima kako Europska unija ne prihvaća referendum čije je održavanje prošli tjedan zatražio parlament RS. "Referendum bi predstavljao političku zapreku na europskom putu BiH", izjavio je Daviddi istaknuvši kako je to jedinstveno stajalište Unije. Džombić je pak kazao kako se od referenduma neće odustati, tvrdeći kako je riječ o demokratskom pravu građana koji žive u RS. "Građani imaju pravo kazati jesu li zadovoljni odlukama visokog predstavnika", izjavio je predsjednik vlade RS. Parlament Republike Srpske prošli je tjedan odlučio da se u razdoblju od 45 dana provede referendum, na kojemu bi se birači očitovali o tome "podržavaju li nametnute odluke visokog predstavnika a posebice one o sudu i tužiteljstvu BiH".

MOSKVA - Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je u četvrtak libijske vlasti "da prekinu borbe i ubijanje ljudi" te dodao da je prioritet Svjetske organizacije osigurati prekid vatre. "U ovome trenutku prioritet nam je prekid vatre, a potom možemo proširiti našu humanitarnu pomoć i uključiti se u politički dijalog", rekao je Ban za posjeta Moskvi. "Pozivam libijske vlasti da prekinu borbe i ubijanje ljudi", istaknuo je glavni tajnik UN-a. Dodao je da je više od pola milijuna izbjeglo pred borbama pobunjenika i snaga odanih libijskom vođi Moameru Gadafiju. Vjeruje se da su u nasilju poginule stotine ljudi. Ban bi se u petak trebao sastati s ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevim.

TRIPOLI - Libijska vlada naoružava civile kako bi se suprotstavili mogućem kopnenom napadu snaga NATO-a, objavio je u četvrtak vladin glasnogovornik. "Brojni gradovi organizirali su se u odrede protiv mogućeg napada NATO-a", rekao je Mussa Ibrahim novinarima rekavši da se "svim stanovnicima" daju puške i lako naoružanje. "Ako NATO uđe u Misratu ili bilo koji libijski grad otvorit ćemo pakao pod njima. Bit ćemo vatrena kugla....Pobrinut ćemo se da im bude deset puta gore nego u Iraku", dodao je. Njegova izjava uslijedila je dan nakon što je Francuska obećala pobunjenicima da će pojačati zračne napada na snage Moamera Gadafija i da će im u pomoć poslati vojne časnike za vezu.

TRIPOLI - Režim pukovnika Moamera Gadafija u četvrtak je izrazio žaljenje zbog jučerašnje pogibije dvojice stranih novinara, u granatiranju opkoljenog libijskog grada Misrate, uz objašnjenje da Gadafijeve snage nisu odgovorne za njihovu smrt. "Iznimno nam je žao zbog gubitka svakog ljudskog života, čak i kada je riječ o pobunjenicima. Uistinu nam je žao zbog pogibije stranih novinara", stoji u priopćenju što ga je pročitao glasnogovornik režima Musa Ibrahim te se izražava želja za što bržim oporavkom dvojice ranjenih novinara. 41-godišnji novinar britanskoga časopisa "Vanity Faira", Tim Hetherington i američki novinar Chris Hondros (41), koji je radio za agenciju Getty, poginuli su u u srijedu u granatiranju Misrate. Još su dvojica novinara ranjena u napadima.

AMAN - Sirijski predsjednik Bašar al-Asad ukinuo je u četvrtak izvanredno stanje koje je bilo na snazi gotovo 50 godina, te u pokušaju da ublaži proturežimske prosvjede koji bijesne zemljom duže od mjesec dana donio još dva ukaza, o državnom sigurnosnom sudu i pravu na prosvjede. Ratifikacija zakona, koji je vlada donijela početkom tjedna, stigla je dan uoči Velikog petka, za kad su protuvladini aktivisti najavili prosvjede u nekoliko sirijskih gradova. Ukidanje izvanrednog stanja, uvedenog radi suzbijanja oporbe pošto je Asadova stranka Baath preuzela vlast 1963., tek je simbolične važnosti jer su i dalje na snazi propisi koji snagama sigurnosti daju široke ovlasti. Drugim ukazom Al-Asad je ukinuo i Sud o državnoj sigurnosti, kojim je 1968. zamijenjen dotadašnji izvanredni vojni sud. Državni sigurnosni sud imao je jednake prerogative kao i bivši vojni sud i na njegove se presude nije moglo žaliti, piše agencija AFP. Trećim ukazom koji je u petak objavio, Al-Asad dopušta "mirne prosvjede, koji su zajamčeni ustavom". Vodeći sirijski oporbeni političar Haiham al-Maleh rekao je da su novi potezi "beskorisni" bez neovisnog pravosuđa i odgovornoga sigurnosnog aparata. "Problem je u tome što vladajuća elita i snage sigurnosti kontroliraju pravosuđe i što ostali zakoni koje su donijeli štite snage sigurnosti od odgovornosti", rekao je Maleh, odvjetnik i bivši sudac.

KAIRO - Stanje bivšeg egipatskog predsjednika, 82-godišnjeg Hosnija Mubaraka, "nestabilno" je, objavila je u četvrtak službena novinska agencija Mena pozivajući se na izvore u bolnici u Šarm el-Šeiku, gdje se Mubarak nalazi u privremenom pritvoru. "Mubarak se još uvijek nalazi u bolničkom apartmanu 309 i njegovo je stanje nestabilno", dodaje isti izvor. Liječnici, kako se doznaje, "rade brojne preglede i testove kako bi otkrili uzrok nestabilnosti njegova zdravlja". Vijest o nestabilnom Mubarakovu zdravlju odjeknula je u trenutku kad egipatsko državno odvjetništvo razmatra mogućnost njegova premještanja u zatvor ili zatvorsku bolnicu. Mubarak je, nakon tri desetljeća vladavine, uslijed žestine uličnih prosvjeda i nereda 11. ožujka morao otići s vlasti. Hospitaliziran je drugi dan nakon što je podvrgnut ispitivanju o oštrim mjerama koje je naredio prema prosvjednicima. Prema službenim podacima, u nemirima je poginulo 846 ljudi.

KAIRO - Sud u Kairu odlučio je ukloniti natpise s imenima svrgnutoga predsjednika Hosnija Mubaraka i njegove supruge Suzanne sa svih javnih mjesta u Egiptu, izvijestila je u četvrtak službena novinska agencija Mena. Agencija prenosi kako će natpisi s imenima Mubaraka i njegove supruge biti uklonjeni sa svih javnih mjesta, trgova, avenija, ulica, knjižnica i ostalih prostora te institucija u zemlji. U objašnjenju suda među ostalim stoji kako "narod svakodnevno otkriva mnogobrojne afere povezane s korupcijom, a koje se povezuju s bivšim ministrima i dužnosnicima na vlasti u vrijeme vladavine Mubaraka i njegove obitelji".

BUDIMPEŠTA - U tv-prilogu u trajanju od 30 sekundi, emitiranom u srijedu navečer u programu mađarske tv-postaje N1, koju podupire ekstremno desna stranka Jobbik, odana je počast nacističkom zločincu Adolfu Hilteru, u povodu obilježavanja 122. godišnjice njegova rođenja. U prilogu emitiranom na dan Hitlerova rođenja 20. travnja, odana je počast "tom njemačkom političaru" i njegovu ekonomskom i moralnom doprinosu Njemačkoj. Hitler je "vrlo brzo obnovio Njemačku koja je bila osiromašena te njezinim stanovnicima omogućio uzlet na gospodarskom, socijalnom, moralnom i kulturnom planu", pročitano je u emitiranom prilogu. TV-postaja N1, koju podupire stranka Jobbik, u priopćenju ističe kako emitira informacije "koje nisu dostupne u drugim medijima ili ih velike medijske kuće izobličuju".

RIM - Financijska policija i karabinjeri zaplijenili su u četvrtak na jugu Italije imovinu vrijednu 190 milijuna eura, među kojima su i dvije nogometne ekipe, koje pripadaju kalabreškoj mafiji 'Ndrangheti. Među zaplijenjenom "imovinom" nalazi se i 40 tvrtki, uglavnom u područjima transporta, poljoprivrede i trgovine, 44 stanova, 12 garaža, 60 zemljišta i 164 automobila, objavila je talijanska policija. Klan Pesce želio je pojačati svoju popularnost kupnjom dvaju nogomentih klubova, Interpiane i Saprija, koji igraju u ligi D, pa su i oni postali premetom zapljene. "Zahvaljujući današnjoj operaciji, mafija je siromašnija i oslabljena", kazao je talijanski ministar unutarnjih poslova Roberto Maroni. Operacija je izvedena uz pomoć pokajnice Giuseppine Pesce (30), kćeri Salvatorea Pesce, šefa istoimenog klana.

MOSKVA - Sin Evgenija Kasperskog, predsjednika uprave ruske informatičke tvrtke za izradu antivirusnih programa Kaspersky Lab otet je u utorak i njegovi otmičari traže otkupninu od tri milijuna dolara, objavila je u četvrtak ruska internetska stranica Lifenews.ru. Ivan Kasperski (20) otet je u utorak dok je išao na posao, ističe Lifenews.ru. Otmičari su istog dana nazvali njegova oca i zatražili otkupninu u iznosu od 3 milijuna dolara, dodaje se na stranici. Mladićev je nestanak potvrđen iz više njemu bliskih izvora, na koje se stranica poziva. Izvor u ruskim sigurnosnim snagama, na koji se poziva agencija Interfax, rekao je pak da specijalne službe i policija tragaju za Ivanom Kasperskim. U četvrtak poslijepodne nije bilo službene potvrde te informacije.

WASHINGTON/ZAGREB - Četvrtina Amerikanaca misli da predsjednik Barack Obama nije rođen u Sjedinjenim Državama, prema novoj anketi CBS Newsa i The New York Timesa objavljenoj u četvrtak. Među republikancima, 45 posto vjeruje da je rođen u drugoj zemlji, kao i 45 posto pristaša konzervativnog pučkog pokreta 'Tea Party', pokazuje anketa. Američkim ustavom je propisano da predsjednik države mora biti rođen u SAD-u. Od početka Obamine predsjedničke kampanje 2008. postoje glasine da je rođen izvan Sjedinjenih Država. Mit koji šire tzv. "Birtheri" stalno opstaje tijekom Obamina mandata, unatoč uvjerljivim dokazima da je rođen na Havajima, jednoj od 50 američkih saveznih država, uključujući i objavljivanje njegova rodnog lista iz 1961., u dva havajska dnevna lista.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙