"Zaključak smo donijeli jednoglasno", rekao je Erjavec, dodavši da se u utorak ujutro sastao s predsjednikom vlade Borutom Pahorom koji ga je molio da stranka ostane u vladi, ali da je to odbio.
"Razgovor nije donio napredak. Naša je stranka u koaliciji od samog početka u podređenu položaju, naši prijedlozi nisu uzimani u obzir", rekao je Erjavec.
Dodao je da će konačnu odluku o izlasku iz vladajuće koalicije početkom svibnja donijeti glavni odbor stranke, ali da je riječ o pukoj formalnosti.
U ponedjeljak je ostavku u vladi dala ministrica regionalnog razvitka Duša Trobec Bučan, a uskoro će to učiniti i ministar okoliša Roko Žarnić, oboje članovi DESUS-a.
Kao glavni razlog neslaganja s Pahorom i odluke o izlasku iz četvorostranačke vladajuće koalicije, godinu i pol prije redovitih izbora, Erjavec je naveo kontroverznu mirovinsku reformu kojoj se stranka umirovljenika odlučno protivila od samog početka.
"Došli smo do zaključka da ne postoje mogućnosti da približimo stajališta o mirovinskoj reformi", rekao je Erjavec na konferenciji za novinare, dodajući da novi zakon o mirovinskom osiguranju koji je u parlamentu izglasan bez njihovih glasova "nema mogućnosti" na referendumu i da će biti odbačen.
Erjavec je ocijenio da bez novih poteza predsjednika vlade Boruta Pahora ne može funkcionirati ni njegova vlada, koja odlaskom DESUS-a iz koalicije ostaje sa 42 zastupnička glasa u parlamentu koji obuhvaća 90 zastupnika.
Pahor se kao predsjednik Socijalnih demokrata (SD) u utorak poslije podne sastao s ministricom unutarnjih poslova Katarinom Kresal, koja vodi Liberalno-demokratsku stranku (LDS), i ministrom za visoko školstvo Gregorom Golobičem, koji je predsjednik stranke Zares, kako bi našli izlaz iz krizne situacije nakon odluke stranke umirovljenika da napusti vladu.