"Međunarodni sud po mom mišljenju ne bi trebao interpretirati povijest nego se baviti individualnim slučajevima. Slučaj generala Gotovine je individualni slučaj i pitanje je je li kriv ili nije. To je dužnost ICTY-a utvrditi individualnu odgovornost", rekao je Schulz upitan za komentar haaške presude hrvatskim generalima.
Schulz koji će od 17. siječnja iduće godine preuzeti dužnost predsjednika EP-a istaknuo je da je to njegovo osobno mišljenje, a ne mišljenje EU-a uz ogradu da nije pročitao cijelu presudu.
"Pročitat ću presudu pozorno. Imam osjećaj da su suci obučeni da se drže samo individualnih slučajeva i da ne daju mišljenja koja bi vodila povijesnoj interpretaciji", naglasio je Schulz.
Po njegovim riječima Hrvatsku je napao diktatorski režim Slobodana Miloševića i imala je pravo braniti se.
"I u ratnim okolnostima individualna odgovornost se mora utvrditi ako je bilo zločina", rekao je Schulz.
Predsjednik druge po veličini frakcije u EP-u, koji u Zagrebu boravi na poziv SDP-a ocijenio je da je do kraja lipnja moguće završiti pristupne pregovore, ali u to nije siguran.
"Nadam se da ih možemo dovršiti, ali bit ću vrlo jasan, ne mogu biti siguran", kazao je Schulz dodajući da se u posljednjem izvješću Hannesa Swobode spominju neka neriješena gospodarska i manja granična pitanja te problemi javne uprave.
Schulz je naglasio da njegova frakcija koja broji 185 zastupnika iz svih 27 članica Unije, snažno podupire ulazak Hrvatske u Uniju i nada se da će pregovori biti dovršeni što prije.
Komentirajući nisku potporu hrvatskih građana pristupanju EU, Schulz je rekao kako je svjestan variranja u ispitivanjima javnog mnijenja i istaknuo kako je zbog toga potrebno isticati da Hrvatska treba Uniju kao najjači gospodarski prostor, ali i da EU treba Hrvatsku.
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović istaknuo je da je Schulz prijatelj Hrvatske i da će njegova buduća dužnost u EP-u biti važna nakon što završimo pregovore i počne proces ratifikacije pristupnog ugovora.
Predsjednik socijalističke frakcije u EP-u u ponedjeljak se sastao s predsjednikom Republike Ivom Josipovićem, a u utorak na sastanku s Klubom zastupnika SDP-a govorio o tome što Hrvatsku čeka kada uđe u Uniju.