Inicijator skupa, bivši zapovjednik Specijalne policije Željko Sačić, pročitao je osam zahtjeva koje su okupljeni branitelji i građani uz glasno odobravanje prihvatili aklamacijom.
Trenutnu ostavku vlade okupljeni prosvjednici zatražili su zbog propusta i, kako je rečeno, evidentne nesposobnosti naših državnih i političkih dužnosnika da, temeljem propisanih ustavnih obveza i obveza proizašlih iz saborskih deklaracija i rezolucija, kao i odluke Ustavnog suda RH, učinkovito i trajno zaštite hrvatske nacionalne interese.
Prosvjednici su aklamacijom prihvatili i zahtjeve organizatora da se trenutno obustave svi pregovori tj. otvaranja i zatvaranja poglavlja radi pristupanja Europskoj uniji. Tvrde da je Hrvatskoj zbog presuda generalima oslabljena pregovaračka pozicija pa postoji, kako navode, otvorena i realna mogućnost za neograničene ucjene eurobirokrata.
Prosvjednici traže da se srpski predsjednik Boris Tadić u Hrvatskoj odmah proglasi "personom non grata" zbog, kako navode, uvredljivih, omalovažavajućih, ciničnih i neprijateljskih izjava danih u povodu objavljivanja presuda Gotovini i Čermaku, a hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću uputi javna zabrana bilo kakvog kontakta s Tadićem dok se on javno ne ispriča za uvrede nanesene hrvatskom narodu i svim hrvatskim braniteljima.
Zatražili su pokretanje utvrđivanja kazneno pravne i političke odgovornosti bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, ključnih članova stranaka nekadašnje šesteročlane koalicije, te aktualnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i predsjednice hrvatske vlade Jadranke Kosor zbog, kako navode, protuzakonitog činjenja ili propuštanja da poduzmu potrebne i dužne radnje kako bi zaštitili nacionalne interese ili pomogli odvjetničkim timovima generala.
"Odbacujemo presude generalima Gotovini i Markaču i proglašavamo ih ništavnim", rekao je u ime udruge "Hrast" Hrvoje Hitrec. Tužitelje Međunarodnog kaznenog suda u Hagu i suce koje su donijeli presudu optužili su za "pravosudno ubojstvo i rušenje temeljnih vrijednosti zapadne civilizacije, teško razaranje međunarodnog prava te za kršenje Povelje UN-a i krivotvorenje povijesti".
Povjesničar Josip Jurčević istaknuo je da su jučer objavljene prvostupanjske presude rezultat višegodišnjih mnogobrojnih i različitih interesa. Ocijenio je kako Haaški sud ne zanimaju istine i činjenice, pravo i pravednost, te istaknuo da taj sud nema ovlasti suditi državama niti kolektivitetima, već samo pojedincima.
Konstrukciju o udruženom zločinačkom pothvatu smatra prvenstvano presudom hrvatskoj državi i njezinoj herojskoj obrani te presudom svima nama i našoj budućnosti.
Objavio je kako će demokratskim i legalnim putem u hrvatske institucije dovesti poštene i moralne te socijalno i nacionalno odgovorne osobe koje su to dokazale dosadašnjim domoljubljem i nesudjelovanjem u pljački Hrvatske. Jurčević je pozvao čestite i nezadovoljne građane da se priključe tom demokratskom i plemenitom djelovanju na uređenju hrvatskih institucija dodavši kako to nitko umjesto njih neće učiniti.
Okupljenima su se obratili i predstavnici raznih braniteljskih i drugih udruga koji su izražavali nezadovoljstvo haaškim presudama i hrvatskim bivšim i sadašnjim vladama, predsjednicima Stjepanom Mesićem i Ivom Josipovićem.
Tijekom višesatnog prosvjeda sa stupa na zagrebačkom glavnom trgu prosvjednici su skinuli i poderali zastavu Europske unije, što je izazvalo burno odobravanje okupljenih.
Osom tog, novinari nisu primjetili druge incidente.
Uz desetine hrvatskih zastava, dominirali su transparenti i parole s porukama protiv EU te transparenti, većinom uvredljivog sadržaja, protiv bivšeg predsjednika Mesiću, kojeg smatraju izdajnikom.
Prosvjed je mirno završio oko 14,30 sati.