Ignjatović je u izjavi agenciji Beta ocijenio kako je presuda značajna i važna "jer će pridonijeti nekoj vrsti suočavanja s prošlošću u regiji" te utjecati na bolju percepciju Haaškog suda u Srbiji i dovesti do boljeg prihvaćanja svih činjenica koje je taj sud utvrdio u svim drugim predmetima.
Hrvatski su generali, kako je rekao, osuđeni za teške zločine i nema razloga za bilo kakva "prepucavanja" u regiji niti da se o toj sudskoj odluci govori kao o velikoj pobjedi.
Po njegovim riječima, ostaje nada da će obitelji žrtava i svi koji su prognani iz Hrvatske ovo doživjeti kao pravdu koju čekaju godinama. Dodao je i kako se oslobađajuća presuda Ivanu Čermaku ne može komentirati dok se ne vidi pisano obrazloženje, podsjetivši da je sud donio prvostupanjsku odluku na koju će vjerojatno žalbe uložiti i obrana okrivljenih i tužiteljstvo.
Zamjenik srbijanskog tužitelja za ratne zločine Vekarić je, u izjavi agenciji Tanjug, ocijenio kako će presuda hrvatskim generalima, kojom je preminuli predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman označen kao vođa udruženog zločinačkog poduhvata, zasigurno imati određene implikacije na odnose Srbije i Hrvatske, prije svega pred Međunarodnim sudom pravde. To, kako je rekao, s jedne strane daje komforniju poziciju Srbiji, dok, s druge strane, može biti korak bliže pomirenju, što bi, po riječima Vekarića, možda bilo u krajnjoj liniji i najbolje. Dodao je kako se, u pravnom aspektu presude kroz ovaj predmet "pokazala snaga instituta zajednički zločinački poduhvat".
Beta također prenosi ocjenu Koalicije udruga izbjeglih, kojom se pozdravlja odluka Haaškog suda da osudi Gotovinu i Markača te prihvati stajalište iz optužnice da se radi o udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem protjerivanja srpskog stanovništva iz Hrvatske i otimanja njihove imovine. Koalicija je, dodaje se, izrazila očekivanje da će osuđujuće presude hrvatskim generalima pridonjeti odgodi prijema Hrvatske u Europsku uniju dok se ne pronađe sveobuhvatno, pravično i trajno rješenje imovinskih i brojnih drugih problema izbjeglih i prognanih Srba. Po ocjeni koalicije, osuđujuće presude hrvatskim generalima su jedna od prekretnica u budućim odnosima između hrvatskog i srpskog naroda, koja će "pridonjeti da se realno sagledaju uzroci i karakter rata na prostoru bivše Jugoslavije, odnosno da se odbaci konstrukcija službenog Zagreba da je Hrvatska vodila oslobodilački rat, a da su Srbi bili agresori".
Vijest o presudi generalima u petak je među glavnim vijestima u beogradskim elektroničkim medijima, a jednako se izvještava i o reakcijama u Hrvatskoj nakon izricanja presuda.
U izvješćima o izricanju presude, B92 i Beta prenose kako su, prema presudi, Gotovina i Markač bili članovi udruženog zločinačkog pothvata koji je predvodio tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, u cilju protjerivanja srpskog stanovništva iz tzv. krajine, što je bio navod optužnice. Dodaje se kako su Gotovina i Markač proglašeni krivim za progon, deportaciju, pljačku, ubojstva i nehumana djela nad srpskim stanovništvom u tzv. krajini.
Tanjug navodi kako je više tisuća ljudi na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu s nevjericom i povicima nezadovoljstva dočekalo odluku Haaškog tribunala da se Gotovina osudi na 24, a Markač na 18 godina zatvora, dok je odluka o oslobađajućoj presudi generalu Ivanu Čermaku propraćena pljeskom. Agencija dodaje da su se, među onima koji su od jutra čekali izricanje presude generalima, neki na vijest o dugogodišnjoj kazni zatvora za Gotovinu i Markača rasplakali, dok su drugi glasno psovali.
Državna televizija RTS na službenom portalu donosi kako je više od dvije tisuće građana na glavnom gradskom Trgu bana Jelačića u Zagrebu pratilo TV-prijenos izricanja presude trojici generala, navodeći kako su na bini bila dva velika plakata s likom Ante Gotovine, a njegove slike nosili i brojni građani na trgu. Govornici su, navodi RTS, uglavnom kritizirali aktualnu hrvatsku vlast, a bilo je i antisrpske retorike.