Tusk, čija zemlja u u srpnju preuzima šestomjesečno predsjedanje EU-om, rekao je da Europa riskira stvaranje dojma da intervenira samo kada je u pitanju opskrba naftom.
"Iako postoji potreba za zaštitom civila od brutalnosti režima, nije li libijski slučaj još jedan primjer europskog licemjerja s obzirom na to kako se Europa ponašala prema Gadafiju posljednjih godina pa i mjeseci?", rekao je Tusk u razgovoru za list objavljenom u subotu.
"To je jedan od razloga za našu suzdržanost... Ako želimo braniti ljude od diktatora, odmazdi, mučenja i zatvora, to načelo mora biti univerzalno, a ne se pozivati na njega kada nam to odgovara, kada je to profitabilno ili sigurno", rekao je Tusk.
Kao i u Libiji, jemenska, sirijska ili bahreinska vlada također su nasilno reagirale na prodemokratske prosvjede, pa nitko na Zapadu nije razgovarao o tome da intervenira u zaštiti civila, dodao je Tusk.
Poljska, obično pouzdan saveznik NATO-a koji je poslao vojnike u Irak i još ima 2600 vojnika u Afganistanu, priopćila je prije da u Libiji nisu ugroženi nikakvi nacionalni ili sigurnosni interesi NATO-a i zauzela vrlo oprezno stajalište poput susjedne Njemačke.