Ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković naglasio je da je Hrvatska preuzela visoke standarde zaštite manjina pa stoga po načelu reciprociteta ima pravo tražiti od drugih zemlja takvu zaštitu hrvatske manjine u tim zemljama. Najavio skoru objavu nove vladine strategije u odnosu prema Hrvatima izvan Hrvatske istaknuvši da je skrb za Hrvate izvan Hrvatske "naša moralna, ali i ustavna obaveza" i dodao da se ta politika neće mijenjati i kada Hrvatska uđe u Europsku uniju.
Sjednici je nazočio i predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić koji je također naglasio brigu Hrvatske za Hrvate izvan domovine i podsjetio da je Hrvatska prava manjina uredila i Ustavom.
Predstavnici hrvatskih zajednica ili manjina iz Vojvodine tj. Republike Srbije, Slovenije i Crne Gore govorili su o problemima u ostvarivanju nacionalnih i drugih manjinskih prava.
Tako je predstavnik Hrvata iz Vojvodine Slaven Bačić naglasio da je od početka 90 godina prošlog stoljeća i Miloševićeve vlasti, Vojvodinu napustilo oko 35 tisuća Hrvata. Kazao je da očekuje od Hrvatske pomoć u ostvarivanju manjinskih prava, ali i pitanja državljanstva i školovanja hrvatske djece iz Vojvodine u Hrvatskoj.
Također je rekao da očekuje poziv hrvatske države sunarodnjacima u Vojvodini da se na sljedećem popisu stanovništva izjasne kao Hrvati što bi trebala biti poruka da iza njih stoji hrvatska država.
Predstavnik Hrvata iz Crne Gore, Miroslav Franović naglasio je da se oko sedam tisuća ljudi izjašnjava kao Hrvati te da je još nekoliko tisuća Hrvata koji se izjašnjavaju kao "neopredijeljeni, bokelji ili katolici", a sve zbog straha.
Naglasio je da Hrvati, koji čine nekoliko posto crnogorskog pučanstva, posjeduju oko 70 posto kulturnog blaga te zemlje, te da je bitno da Hrvati u Crnoj Gori opstanu kao zajednica jer su izloženi snažnoj asimilaciji.
Izaslanik Hrvata u Sloveniji Petar Antunović naglasio je da u Sloveniji živi oko 40 tisuća Hrvata, od čega njih 11 tisuća u Ljubljani. Napomenuo je da oni nemaju probleme poput sunarodnjaka u Crnoj gori ili Srbiji, ali da imaju više problem s jezikom i kulturnom autonomijom.