Publikacija posvećena znamenitu hrvatskom filologu akademiku Radoslavu Katičiću zapravo je šesti broj časopisa "Croatica et Slavica Iadertina" koji već šestu godinu za redom objavljuje Odjel za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru, rekao je akademik Ante Stamać.
Podsjetio je da je taj časopis do sada objavio bar 300 rasprava i time nastavio tradiciju hrvatskih filoloških časopisa koji, rekao je Stamać, zapravo polako nestaju i to baš u posljednja dva desetljeća otkako postoji neovisna hrvatska država.
Od književnih tema koje donosi novi broj časopisa Stamać je, među ostalim, spomenuo prilog u kojemu profesor Stipe Botica donosi novu ocjenu poznata djela akademika Tome Maretića "Naša narodna epika" te rad profesorice Viktorije Franić Tomić u kojemu su obrađeni arhivski dokumenti razgovora Miroslava Krleže i Grge Novaka i to iz NDH-azijskih i jugoslavenskih policijskih arhiva.
Za njega, Katičić je nautjecajniji hrvatski filolog a u prilog toga stajališta Stamać je pročitao svoju recenziju uz drugo izdanje sveučilišnoga udžbenika "Na kroatističkim raskrižjima" kojemu je Katičić autor.
Akademik Stjepan Damjanović rekao je pak da je novi broj časopisa na 438 stranica podjednako bogat jezikoslovnim i književno-znanstvenim tekstovima. Napomenuo je da je glavni urednik profesor Josip Lisac zadržao običaj objavljivanja nekrologa kojih u ovome broju ima 12 što je, dodao je, "dokaz da je smrt marljivo 'žela' po hrvatskoj filologiji".
Damjanović je istaknuo da je uredništvo osiguralo suradnju svih hrvatskih i više inozemnih sveučilišta te da se može reći da je ponovno izašla jedna knjiga visoke vrijednosti.
Glavni urednik Josip Lisac napomenuo je da šesti broj časopisa sadrži 37 članaka , od kojih 17 izvorno znanstvenih, šest preglednih, jedan stručni tekst te 13 koji pripadaju ostalim kategorijama. Bilo je 36 suradnika, među kojima 31 znanstvenik iz Hrvatske te po jedan iz Rusije, Mađarske, Crne Gore i Nizozemske.
Istaknuo je da mu je profesor Radoslav Katičić kao profesor bio izvanredno važan jer je Katičić, rekao je, "najdublja hrvatska nezavisna složena rečenica" dodajući kako će netko prepoznati nešto iz tih riječi.
Akademik Radoslav Katičić zahvalio je pak zadarskome Sveučilištu na učinjenoj mu posveti rekavši da mu to puno znači jer je zadarsko Sveučilište važno sveučilišno središte, a posebice mu je važan njegov Filozofski fakultet.