Državni zavod za statistiku objavit će danas prvu procjenu o prometu u trgovini na malo u veljači, koja bi, kako se očekuje, trebala pokazati da je potrošnja porasla osmi mjesec zaredom.
Četiri makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuju u prosjeku da je u veljači potrošnja porasla za 0,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Njihove procjene kreću se u rasponu od stagnacije do rasta za 2 posto.
U siječnju je promet u trgovini na malo porastao 0,2 posto na godišnjoj razini, isto kao i mjesec dana prije.
„S niske lanjske baze, očekujemo ubrzanje rasta, ponajviše na temelju poskupljenja naftnih derivata i prehrambenih proizvoda, dakle cjenovnog rasta, kao i na osnovu nešto snažnije prodaje automobila. Pritom očekujemo da rast nezaposlenosti, pad realnog raspoloživog dohotka, poskupljenje hrane i energenata te pad u potrošačkim kreditima pogode potrošnju na diskrecijska dobra“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Unatoč rastu potrošnje osam mjeseci zaredom, još uvijek se, kažu makroekonomisti, ne može govoriti o njezinom oporavku.
„Od kada je u srpnju prošle godine prekinut gotovo dvije godine dug negativan trend godišnjih stopa pada, trgovina na malo konstantno bilježi rast na godišnjoj razini. Međutim, stope su vrlo niske, što posebno zabrinjava s obzirom na bazni učinak. Tako i blagi rast u siječnju ove godine predstavlja zapravo pad od 21,5 posto u odnosu na siječanj 2008. godine. Zbog toga još uvijek ne možemo govoriti o oporavku trgovine na malo, a tako će vjerojatno ostati do kraja prve polovine ove godine“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
Podatak o prometu u trgovini na malo značajan je i zbog toga što bi nakon njega moglo biti jasnije hoće li gospodarstvo u prvom ovogodišnjem tromjesečju porasti ili ponovno pasti.
Prošloga je tjedna neugodno iznenadio podatak da je industrijska proizvodnja u prva dva mjeseca ove godine pala oštrih 5,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Uz to, početkom godine nezaposlenost je nastavila rasti, plaće stagniraju, dok je rast izvoza usporen.
Izražen u eurima, izvoz je u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje bio veći za 2,4 posto, dok su prošle godine stope rasta bile dvoznamenkaste. Uvoz je, pak, u prva dva mjeseca ove godine pao za 0,9 posto, što ukazuje na slabost domaće potražnje.
Ti podaci ukazuju da bi i u prvom ovogodišnjem tromjesečju bruto domaći proizvod mogao oslabiti, i to već osmi put u posljednjih devet kvartala.